Strona głównaKulturaOlga Tokarczuk z Nagrodą Bookera 2018

Olga Tokarczuk z Nagrodą Bookera 2018

Powieść "Bieguni" została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera 2018. Nagrodę otrzymały wspólnie jej autorka Olga Tokarczuk i tłumaczka na angielski Jennifer Croft.
The Man Booker International Prize ustanowiono w 2005 roku jako dopełnienie The Man Booker Prize for Fiction, najbardziej prestiżowej nagrody literackiej za powieść anglojęzyczną. Honoruje się nią autorów wybitnych dzieł literackich z całego świata, które zostały przetłumaczone na język angielski. Od 2016 roku nagroda przyznawana jest również tłumaczom wyróżnionych książek.
Nie posiadamy się ze szczęścia. To olbrzymi i dowód na to, jak wielka moc, zdolna poruszać czytelników w różnych krajach i na różnych szerokościach geograficznych, drzemie w jej prozie. To także sukces Wydawnictwa Literackiego, które walnie przyczyniło się do tego, że Bieguni ukazali się na Wyspach Brytyjskich, to w końcu sukces brytyjskiego wydawcy Fitcarraldo Editions oraz znakomitej tłumaczki Jennifer Croft, która nie tylko świetnie przełożyła utwór naszej pisarki, ale też aktywnie popularyzowała twórczość Olgi.

Jesteśmy przekonani, że The Man Booker International Prize dla powieści „Flights” to kolejny przełomowy krok w karierze Olgi Tokarczuk. To osiągnięcie z pewnością przełoży się na jeszcze większe zainteresowanie tą i innymi książkami pisarki na rynku anglosaskim, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie Flights ukażą się już w sierpniu — mówi Marcin Baniak, Dyrektor ds. promocji Wydawnictwa Literackiego, polskiego wydawcy nagrodzonej powieści.
Książka "Bieguni" została wydana w Polsce w 2007 roku, przez Wydawnictwo Literackie. Na Wyspach Brytyjskich ukazała się w maju 2017 pod tytułem "Flights", nakładem wydawnictwa Fitzcarraldo Editions.

W swojej powieści zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków. Ta historia nie ma granic – dzieje się na całym świecie.- od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy