Strona głównaKulturaPoznań: wystawa „Beksiński nieznany” wkrótce w Starym Browarze

Poznań: wystawa „Beksiński nieznany” wkrótce w Starym Browarze

Zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego będzie można obejrzeć podczas wystawy w Galerii na Dziedzińcu Sztuki w Starym Browarze w Poznaniu w dniach 23 marca - 30 kwietnia 2018 r. Towarzyszyć jej będą wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy VR (wirtualnej rzeczywistości).
– Więkoszość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od , a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę nieznaną cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”, kuratorka wystawy.

Fot. materiały prasowe
„Beksiński nieznany“ daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) jednego z najsłynniejszych polskich artystów. Nowoczesny charakter wystawy podkreśli projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości). Pozwoli on "wniknąć" w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię Beksińskiego, którym inspiruje wielu twórców na całym świecie (jego wielkim fanem jest Guillermo Del Toro, nagrodzony właśnie Złotym Globem za „Kształt wody“ scenarzysta i reżyser m.in. „Hellboy 2“, „Blade: Wieczny łowca II“ czy „Labiryntu fauna“). Dopełnieniem wystawy będą dokumentalne i wykłady multimedialne przybliżające jego życie i drogę twórczą.

Fot. materiały prasowe

Dotychczas wystawa gościła m.in. w Krakowie (UJ), Rzeszowie (URz), Toruniu (UMK), Warszawie (UW), Łodzi (UŁ), Wrocławiu (BUWr). Wszędzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W Poznaniu Fundacja „Beksiński“ wyjątkowo wybrała przestrzeń pozauniwersytecką, za to miejsce mocno związane ze sztuką współczesną - znany z projektów artystycznych , odwiedzany przez blisko 10 milionów osób rocznie. Regularnie odbywają się tu liczne wystawy, koncerty i spektakle oraz wydarzenia promujące kulturę i sztukę współczesną.

Wystawa „Beksiński nieznany” zainauguruje cykl czterech ekspozycji w Galerii na Dziedzińcu Sztuki pod nazwą „Wystawowa wiosna w Starym Browarze”. Kolejne to m. in. galeria prac w ramach Festiwalu Malta i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) wybitny artysta współczesny – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. W latach 50. zajmował się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadził się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuował twórczość malarską. W latach 90. odkrył grafikę komputerową. Został brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafił do Muzeum Historycznego w rodzinnym Sanoku, w którym spędził większość życia i od lat przekazywał tu swoje najlepsze prace.

Fot. materiały prasowe

Wystawa „Beksiński nieznany“


Kuratorzy: Ewa Barycka i Janusz Barycki
Organizatorzy: Fundacja "Beksiński", Stary Browar w Poznaniu, Muzeum Historyczne w Sanoku

Miejsce: Galeria na Dziedzińcu Sztuki, Stary Browar, ul. Półwiejska 42, Poznań

Data i godziny otwarcia: 23 marca – 30 kwietnia 2018
pon. – pt. 12.00 – 20.00 (19.00 – ostatnie wejście)
sb. – nd. 12.00 - 20.00 (19.00 – ostatnie wejście)

Ceny biletów: Część wystawowa: 10zł, część VR: 10zł

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy