Strona głównaKulturaPremiera w Teatrze Żydowskim: „Miasteczko Kasrylewka” w języku jidysz

Premiera w Teatrze Żydowskim: „Miasteczko Kasrylewka” w języku jidysz

W sobotę 6 maja w Teatrze Żydowskim szykuje się kolejna premiera – „Miasteczko Kasrylewka” w reżyserii Shmuela Atzmona-Wircera na podstawie „Miasteczka” Szolema Alejchema. Spektakl grany będzie w języku jidysz z polskim tłumaczeniem. Premiera odbędzie się na Scenie Kameralnej przy ul. Senatorskiej 35. Wystąpią: Shmuel Atzmon-Wircer, Henryk Rajfer i Jerzy Walczak.
Premiera w Teatrze Żydowskim: „Miasteczko Kasrylewka” w języku jidysz [Fot. itestro - Fotolia.com] „Miasteczko” jest opisem Kasrylewki. Jeśli ktoś chciałby jednak szukać Kasrylewki na mapie, nie znajdzie jej. Została bowiem wymyślona przez Szolema Alejchema. Większość jej mieszkańców stanowią . Są to jednak biedacy, którzy nie stracili radości życia. Szolem Alejchem przedstawia całą galerię postaci z Kasrylewki. Poznajemy gderliwego właściciela i zaraz dowiadujemy się, że jego żona jest jeszcze gorszą gderą.

Nieco później pojawiają się dwie najbardziej znane postaci Szolema Alejchema: i Menachem Mendel, całkowite przeciwieństwa charakterów. Tewje to pracowity, twardo stąpający po ziemi gospodarz, z kolei Menachem buja w obłokach, jest, jak to się pięknie mówi w jidysz, „luftmenszem”. Można się domyślać, że współpraca tych dwóch postaci prowadzi do nieszczęścia, utraty pieniędzy, majątku. U Szolema Alejchema można stracić wszystko, ale zawsze pozostaje to, co najważniejsze czyli człowieczeństwo.

Miejsce: Scena kameralna , Warszawa, ul. Senatorska 35
Terminy: sob. 6 maja, godzina 19.00 (premiera), niedz. 7 maja, godzina 18.00, pon. 8 maja, godzina 19.00

Reżyseria: Shmuel Atzmon-Wircer
Tłumaczenie: Aleksandra Król
Adaptacja: Miki Goldenberg
Scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka
Opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska
Konsultacje jidysz: Jacob Weitzner
Asystentka reżysera: Monika Soszka
Tytuł oryginału: Klejne menszelech
Język przedstawienia: Jidysz (z tłumaczeniem na polski)
Obsada: Shmuel Atzmon-Wircer, Henryk Rajfer, Jerzy Walczak

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X