Strona głównaKulturaToruń Grzegorza Ciechowskiego

Toruń Grzegorza Ciechowskiego

„Gdzie oni są!? Ci wszyscy moi przyjaciele?” - pytał w tekście „Białej flagi” lider legendarnej Republiki Grzegorz Ciechowski. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – spotykają się w grudniu w klubie Od Nowa w Toruniu, gdzie zbierają się od kilku lat na koncercie specjalnym poświęconym Jego pamięci. Toruń staje się na ten dzień „miastem Ciechowskiego”.
Koncert Pamięci Grzegorza Ciechowskiego w Od Nowie stał się już tradycją i traktowany jest jak świętość przez fanów grupy Republika. Co roku program wypełniają gwiazdy. Wystąpili tu m.in.: Kayah, Maria Peszek, Katarzyna Groniec, Ewelina Flinta, Robert Gawliński, Adam Nowak, Grzegorz Turnau, Zbigniew Hołdys, Krzysztof Kiljański, Tymon Tymański, Krzysztof Jaryczewski, Hey, Myslovitz, Closterkeller, Bracia, Voo Voo, Coma, Dezerter, Kobranocka, czy Brygada Kryzys. Najważniejszym momentem są jednak zawsze występy członków Republiki z solistami takimi jak Renata Przemyk, Wojciech Waglewski, Artur Rojek czy Paweł Kukiz. Te sławy polskiej muzyki na chwilę powodują, że Grzegorz jest znowu z nami.

Warto dodać, że podczas imprezy wręczana jest Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Dotychczas otrzymali ja między innymi muzycy grup Coma i pustki czy grupa filmowa Paladino.


Republika była fenomenem, nawet na tle innego fenomenu, którym był polski rockowy boom początku lat 80. XX wieku. Dlatego do dzisiaj jest legendą naszej sceny muzycznej. Ale nie byłoby jej bez Ciechowskiego i Klubu Od Nowa, gdzie zespół się zawiązał. Studencki Klub Pracy Twórczej "Od Nowa" powstał w 1958 roku. Nazwa została zapożyczona od ogólnopolskiego dwutygodnika studenckiego "Od Nowa". Klub ulokował się we wspaniałym pomniku siły toruńskiego mieszczaństwa – Dworze Artusa [do obecnej siedziby przeniósł się w 1987 roku].

Toruń Grzegorza CiechowskiegoW roku 1980, gdy powstała Republika, klub był już znaną i cenioną marką kulturalną. Zespół zawiązał się po rozpadzie grupy Res Publica w lipcu 1980. Pierwszy koncert dał w kwietniu 1981. Założony został przez Grzegorza Ciechowskiego, Pawła Kuczyńskiego, Zbigniewa Krzywańskiego i Sławomira Ciesielskiego. Republika miała, nie przymierzając, dla polskiej muzyki znaczenie podobne jak U2 czy Sex Pistols dla muzyki światowej. Republika odeszła bowiem od dotychczas używanych wzorców, zaprezentowała muzyczną odrębność stylu i interpretacji, a teksty i muzyka lidera - Ciechowskiego jeszcze to podkreślały. Republikę okrzyknięto gwiazdą. Zespół zakończył działalność w 1985. Potem reaktywował się na przełomie XX i XXI wieku.

Organizatorzy zapraszają także do podróży po mieście śladami Ciechowskiego i jego muzyki.

Wyobraźmy sobie, że jest rok 1981, lato. Grzegorz Ciechowski i ekipa codziennie przemierzają Rynek Staromiejski w drodze do Dworu Artusa. Tam mieści się Studencki Klub Pracy Twórczej Od Nowa. Tam Republika ma swoje miejsce prób.Dwór Artusa to piękny XIX-wieczny budynek. Potężny, neorenesansowy gmach wzniesiony został w latach 1889-1891 przez Rudolfa Schmidta na miejscu trzech innych kamienic, w tym średniowiecznego Dworu Artusa z 1386 roku. W 1958 roku pojawił się w nim SKPT Od Nowa. Już od założenia klub jest rozsadnikiem „nowego" w przaśnej atmosferze socjalistycznego Torunia. To w Od Nowie działał trzeci w Polsce klub jazzowy! W 1980 klub słynie z działania managera Waldemara Radzieckiego. To on organizuje Festiwal Nowofalowych Zespołów Rockowych, na którym „Republika" zdobędzie pierwsze nagrody. Jak napisano w „Pop-kulturalnym przewodniku po Toruniu", sam Ciechowski mówił o inspirującej roli klubu Od Nowa. Tak to opisał w rozmowie z dziennikarzami Magazynu Muzycznego [1986]: „Było tam około ośmiu zespołów, z których każdy raz w miesiącu musiał dać koncert. I to mobilizuje do pracy. Próby odbywały się codziennie lub co drugi dzień. Wtedy to był w ogóle dziwny klub... Mieścił się w piwnicach Dworu Artusa. Grube mury. Pomalowane na czarno pomieszczenia. Pięciominutowe wędrówki w ciemnościach w poszukiwaniu kontaktu".

Warto pobłądzić w podziemiach Od Nowy i poszukać tych samych kontaktów, których szukał wtedy Ciechowski. Dziś nadal brzmi tam muzyka - ukrywa bowiem studio nagraniowe Black Bottle Records. Starych sal Od Nowy już nie poznamy - dziś mieszczą sklepy. Cóż, takie już „signum temporis", że w miejscu gdzie dziś można kupić dezodoranty, niegdyś brzmiały pierwsze akordy "Białej flagi", "Kombinatu", „Telefonów" i „Śmierci w bikini" - kultowych piosenek i kamieni milowych polskiej muzyki rockowej. Kultura rozgościła się za to na górze w wielkich neorokokowwych salach Artusa.Zanim wejdziemy do budynku popatrzmy na moment na chodnik. Przed wejściem znajdziemy toruński „Hall of Fame" - Piernikową Aleję Sław z nazwiskami takimi jak Linda, Kożuchowska czy Szapołowska.

Co można znaleźć jeszcze w Toruniu Ciechowskiego? Te same monumentalne kościoły, ratusz, mury miejskie, które nie zmieniły się nie tylko od czasów Republiki, ale i od średniowiecza. Można wpaść za to do pobliskiego z Artusem Baru Miś [Rynek Staromiejski 7], który w czasach Republiki był klasycznym peerelowskim barem mlecznym.

Ważnym „republikańskim" akcentem w mieście jest na pewno obecna siedziba klubu Od Nowa w miasteczku studenckim na Bielanach. Przed klubem znajdziecie też pomnik upamiętniający lideri sam zespół. Warto tam na chwile zatrzymać się i zadumać.


Koncert Pamięci Grzegorza Ciechowskiego odbędzie się 18 grudnia 2010 w klubie Od Nowa

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć