Strona głównaKulturaWęgry w roli głównej, czyli 2017 pod znakiem kultury

Węgry w roli głównej, czyli 2017 pod znakiem kultury

Cykle wydarzeń i spotkań organizowanych pod egidą Roku Kultury Węgierskiej w Polsce nie są jeszcze nawet na półmetku, a uczestnicy już mieli okazję wziąć udział w licznych wydarzeniach przybliżających madziarską literaturę i sztukę. Kolejne 12 miesięcy zapowiada się jeszcze ciekawiej oraz intensywniej. Czekają nas m.in. przeglądy filmów węgierskich, wystawy malarstwa czy fotografii, spotkania z dramaturgią, designem, muzyką i tańcem! Kraj znad Dunaju będzie też gościem specjalnym wielu ogólnopolskich festiwali.
Węgry w roli głównej, czyli 2017 pod znakiem kultury  [Węgry, © Arndale - Fotolia.com] Mimo że rok 2016 się kończy, nie jest to równoznaczne z końcem . Święto to zostało bowiem zaplanowane nietypowo, na ponad półtora roku (od maja 2016 do końca 2017 r.). Przed nami wciąż wiele inspirujących, ciekawych i ważnych wydarzeń. Wszystko co działo się do tej pory było zaledwie przedsmakiem tego, co na nas czeka w trakcie imprez współorganizowanych przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie. Zobaczmy co już za nami, a na jakie wydarzenia czekamy oraz którym warto poświęcić czas i uwagę.

Targi Książki i 60. rocznica Rewolucji, czyli podsumowanie 2016

Oficjalna inauguracja Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 w Polsce odbyła się 19 maja br. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie i była połączona z oficjalnym rozpoczęciem Warszawskich Targów Książki. W jej trakcie można było zobaczyć występ wyjątkowych węgierskich artystów m.in. kwartetu muzycznego Accord Quartett, Baletu Tańca Współczesnego z Győr, Miklósa Lukácsa, zespołu Hungarian FolkEmbassy z wokalistką Szilvią Bognár. Po uroczystości odbył się wernisaż wystawy POLISH(ED)HUNGARIAN w Galerii Apteka Sztuki, która przedstawiała współczesną fotografię, malarstwo i rzeźbę artystów najmłodszego pokolenia. Był to projekt, który angażował twórców z Polski i Węgier. Artystyczna współpraca i dialog są istotnymi elementami wielu wydarzeń odbywających się w ramach Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017.

Od tego momentu Polacy mieli świetną okazję poznać bliżej wiele aspektów związanych z historią i kulturą Węgier. Na rynku księgarskim pojawiło się ponad 30 książek zajmujących się tematyką węgierską lub przełożonych na język polski przez wybitnych tłumaczy. W większości miały one swą premierę na Warszawskich Targach Książki w maju, na których byliśmy Gościem Honorowym oraz Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie (27-30 października). Były to między innymi: Wielka księga kaca autorstwa Andrása Cserna-Szabó, Benedeka Daridy (wyd. Czarna Owca, tł. Marta Żbikowska); Dom kata napisany przez Andreę Tompę (wyd. Książkowe Klimaty, tł. Anna Butrym), Linie kodu kreskowego Krisztiny Tóth (wyd. Książkowe Klimaty, tł. Anna Butrym); Syn ogrodnika autorstwa Jánosa Háya (wyd. Wielka Litera, tł.: Jolanta Jarmołowicz et al.), nietuzinkowe dzieło zatytułowane Opium napisane przez Gézę Csátha (wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy, tł. Anna Górecka et al.), a także Dziennikami 1943-1948 Sándora Máraiego (wyd. Czytelnik, tł: Teresa Worowska).

Ponadto w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą Rewolucji Węgierskiej 1956 r. oraz Poznańskiego Czerwca odbyło się wiele wystaw i konferencji poświęconych tym zrywom wolnościowym. Dzięki nim Polacy mieli okazję przekonać się o sile solidarności polsko-węgierskiej oraz wzajemnego wsparcia, jakiego oba narody ówcześnie sobie udzielały.

Wiele z wydarzeń miało też za zadanie pokazać, jak wiele do zaoferowania mają węgierskie sztuki piękne. Na wystawie „Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936)” zobaczyliśmy dzieła wybitnych artystów, ilustrujące dynamizm przemian w sztuce, począwszy od narodzin narodowego malarstwa, po okres międzywojenny, charakteryzujący się współistnieniem rozmaitych trendów. Ci, którzy nie mieli jeszcze okazji zwiedzić wystawy, mają na to szansę do 22 stycznia 2017 roku. Muzykę, od klasycznej przez folkową, przybliżyły Polakom liczne koncerty w całej Polsce. Można było usłyszeć między innymi występy zespołu Vágtázó Csodaszarvas, Buda Folk Band oraz Węgierskiej Narodowej Orkiestry Filharmonicznej. Ta ostatnia swoimi występami uhonorowała 60. rocznicę Powstania Węgierskiego 1956 r. i 135. rocznicę urodzin Béli Bartóka. Wielbiciele filmów i animacji również mogli znaleźć coś dla siebie. Podczas festiwalu AnimArt oraz licznym przeglądom filmowym, można było poznać osiągnięcia węgierskiej kinematografii.

Rok 2017: Węgrobus i najnowsza kinematografia

W 2017 roku czekają nas kolejne wydarzenia, które są najlepszym przykładem na to jak ciekawa i wartościowa jest węgierska kultura i historia. Będą to wystawy, konferencje, warsztaty, koncerty, sztuki teatralne oraz projekcje filmowe. Festiwal Węgierskiego Dramatu, przewidziany na cały rok będzie doskonałą możliwością poznania teatru widzianego oczami węgierskich reżyserów i aktorów. Wielbicieli współczesnej kinematografii zapraszamy na przegląd w warszawskim . Warto poznać najnowsze produkcje węgierskich twórców cieszących się międzynarodowym uznaniem. Gratką dla miłośników sztuki będzie wystawa najwybitniejszych węgierskich malarzy należących do tzw. grupy „Nyolcak” na Zamku Królewskim. Grupa ta została założona przez ośmiu studiujących w Paryżu węgierskich malarzy, którzy stworzyli swój własny styl inspirowany francuskim modernizmem, a ich twórczość diametralnie zmieniła węgierską sztukę XX wieku. Wielbiciele fotografii będą mieli okazję wybrać się na ekspozycję prac jej najwybitniejszych przedstawicieli do warszawskiego Muzeum Narodowego. Z kolei w maju Węgrzy pojawią się na festiwalu Poznań Poetów. To kolejna szansa dla Polaków na poznanie literatury madziarskich pisarzy, docenianej na całym świecie. Jednym z najciekawszych wydarzeń, na które czeka z pewnością wiele osób, będzie „Węgrobus”. To zakrojony na szeroką skalę cykl letnich imprez obejmujący wszelkie koncerty, pokazy filmów, przedstawienie i wiele innych atrakcji!

To tylko nieliczne z zaplanowanych imprez na Rok Kultury 2017. Tych, którzy mieli już okazję uczestniczyć w spotkaniach z madziarską kulturą w 2016 roku serdecznie zachęcamy, aby zostali z nami w nadchodzącym 2017, a tych, którzy jeszcze nie mieli z nią styczności namawiamy, aby koniecznie nadrobili zaległości.

Więcej informacji na temat Roku Kultury Węgierskiej w Polsce i o bieżących wydarzeniach można znaleźć na stronie

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X