Strona głównaKulturaWielkie czytanie "Pana Tadeusza": w 50 miastach Polski

Wielkie czytanie "Pana Tadeusza": w 50 miastach Polski

W dwusetną rocznicę wydarzeń, opisanych w poemacie Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz", zainaugurowana zostanie ogólnopolska akcja „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. W tym samym momencie w ponad 50 miastach w Polsce rozpocznie się czytanie polskiej epopei narodowej. W Warszawie 8 września 2012 r. o godz. 11.00 w Ogrodzie Saskim akcję zainauguruje prezydent Bronisław Komorowski. Organizatorami akcji są między innymi Kancelaria Prezydenta oraz ministerstwo kultury.
Prezydent postanowił zainicjować ogólnopolską akcję „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. Projekt ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury – najpopularniejszego dzieła jednego z największych polskich poetów.

© jjenella - Fotolia.comIdea wspólnego czytania spotkała się z ogromnym zainteresowaniem prezydentów miast, burmistrzów, dyrektorów instytucji kultury. Do projektu przystąpiło ponad 50 miast z całej Polski. Każdy z ośrodków zrealizuje własny, oryginalny pomysł na przeprowadzenie „Narodowego czytania”. W przedsięwzięciu wezmą udział nie tylko profesjonalni aktorzy, ale również wolontariusze, młodzież szkolna, harcerze. Tego dnia w całym kraju ludzie spotkają się, aby wspólnie, na rynkach, skwerach, w parkach usłyszeć strofy Pana Tadeusza w wielu interpretacjach, na różny sposób. Miasta rozszerzyły ideę akcji, dzięki czemu obejmie ona też osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w publicznych czytaniach, np. wolontariusze czytać będą poemat w domach opieki czy szpitalach.

Do udziału w projekcie zgłosiły się: Baborów, Biała Podlaska, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Chrzanów, Ciechanów, Ciechocinek, Częstochowa, Elbląg, Gorzów Wielkopolski, Jelenia Góra, Kalisz, Kazimierz Dolny, Kielce, Koszalin, Kraków, Łagiewniki, Łódź, Malbork, Młoszowa, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Oświęcim, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Sandomierz, Słupsk, Sopot, Strzelce Opolskie, Szczecin, Tarnów, Toruń, Wałbrzych, Włocławek, Wrocław, Wieluń, Zamość, Zielonki i Zakopane.

W Warszawie poszczególne księgi przeczytane zostaną przez aktorów (m in. , Andrzeja Chyrę, Krystynę Jandę, Olgierda Łukaszewicza, Stanisławę Celińską, Jerzego Trelę, Krzysztofa Globisza, Antoniego Pawlickiego) przy akompaniamencie wybitnych pianistów, grających utwory (m.in. Janusza Olejniczaka i Andrzeja Jagodzińskiego).

Akcję zainauguruje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski o godz. 11 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Osoby mające zamiar wziąć udział w wydarzeniu mogą przynieść ze sobą własne egzemplarze Pana Tadeusza. Otrzymają wówczas na pamiątkę specjalny certyfikat z przesłaniem od Prezydenta. Czytanie trwać będzie przez cały dzień od godziny 11.00 do w pół do pierwszej w nocy.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy