Strona głównaKulturaWrocław. Arcydzieła malarstwa polskiego przełomu wieków w Pałacu Królewskim

Wrocław. Arcydzieła malarstwa polskiego przełomu wieków w Pałacu Królewskim

Od 4 października w Muzeum Miejskim Wrocławia będzie można oglądać wystawę arcydzieł malarstwa polskiego przełomu XIX i XX wieku. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną dzieła najważniejszych polskich artystów, które pochodzą z wrocławskiego, prywatnego zbioru. Wystawę można podziwiać do 24 kwietnia 2016 roku.
Wrocław. Arcydzieła malarstwa polskiego przełomu wieków w Pałacu Królewskim [fot. Olga Boznańska_Portret damy w czarnym kapeluszu] Dzięki świadomym wyborom i niebywałemu zaangażowaniu jej właścicieli oraz niestrudzonej pasji poszukiwania wiele wybitnych malowideł wróciło do kraju. Obecnie ta wrocławska kolekcja liczy 170 obrazów namalowanych na przestrzeni XIX i XX wieku. Na wystawie we wrocławskim Pałacu Królewskim zaprezentowanych zostanie około 70 dzieł powstałych w epokach realizmu, akademizmu, w okresie Młodej Polski i latach międzywojennych. Wśród nich będą prace tak znanych artystów jak: Olga Boznańska, Józef Chełmoński, Jan Cybis, Julian Fałat, , Alfons Karpiński, Jacek Malczewski, Tadeusz Makowski, Józef Pankiewicz, Zygmunt Rozwadowski, Hanna Rudzka – Cybisowa, Jan Stanisławski, Zofia Stryjeńska, Władysław Ślewiński, Zygmunt Waliszewski, Wojciech Weiss, Stanisław Witkiewicz, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański i inni.

Na szczególną uwagę zasługują obrazy Olgi Boznańskiej, w tym namalowany w 1913 roku „Portret damy w czarnym kapeluszu”, który pomimo ciemnego zespołu barw intryguje i urzekają. Zachwycają również prace Wojciecha Weissa, obok słynnych aktów „Japonka” i „Akt chłopca w pracowni”, obu z 1900 roku, bez wątpienia interesujący jest obraz „Pensjonarki na Plantach” z 1897 roku. Zatrzymany w kadrze fragment pejzażu miejskiego z przechodzącymi w oddali dziewczętami to jedno z wcześniejszych dzieł artysty. Niezwykle nowoczesne i zadziwiające oryginalnością kompozycji. Uczniem Wojciecha Weissa był Eugeniusz Eibisch. Jego nastrojowy nokturn „Dorożki nocą” z 1920 roku wyróżnia nowatorska kompozycja, przez widza oglądalna jakby zza szyby, po której spływają krople deszczu, przez co motyw główny – dorożki na tle sklepowych witryn - jest rozmazany, nieco zniekształcony nadając dziełu ekspresyjny charakter. Na wystawie znalazły się także dwa dzieła młodopolskiego malarza i grafika Witolda Wojtkiewicza. Był wyprzedzającym swoją epokę symbolistą i ekspresjonistą, za życia niedoceniany, w ostatnich latach zyskuje jednak coraz większe uznanie. W 1905 roku artysta namalował trzy wersje motywu pochodu dziecięcego, w tym znajdujący się w prezentowanej kolekcji obraz „Korowód dziecięcy”. Malowidło jest inspirowane opowieścią Marcela Schwoba opublikowaną w piśmie „Chimera” w 1900 roku. Historia opowiada o krucjacie dziecięcej do Jerozolimy, która odbyła się w 1212 roku i została okupiona śmiercią wielu z nich, a ich ofiara miała mieć głęboki sens religijny. Bez wątpienia ozdobą kolekcji są także dwa płótna autorstwa Jacka Malczewskiego „Ślepy Faun” z 1910 roku oraz namalowany dziewięć lat później „Autoportret z Thanatosem”. Oba utrzymane w jasnej kolorystyce, w charakterystycznym dla tego artysty stylu. Na uwagę zasługują również prace mniej znanych twórców. Wśród nich znalazł się obraz „Marta natura z jabłkami” (nie datowany) Meli Muter. Artystka w trakcie swojego długiego życia stworzyła ponad tysiąc prac. Jej dorobek do tej pory nie został dobrze rozpoznany. Współtworzyła École de Paris, ale z jakiegoś powodu pozostał w cieniu innych polskich malarzy związanych z tą formacją artystyczną. Ciekawym fenomenem w artystycznym świecie byli bracia bliźniacy Efraim i Menesze Seidenbeutel. Urodzili się i zmarli tego samego dnia. Niemal wszystko robili wspólnie, także malowali, o czym wspomina m.in. Monika Żeromska, Której podobiznę uwiecznili na płótnie. W swoje twórczości eksperymentowali z kolorem i światłem. Na eksponowany jest ich wspólny, niezwykle dynamiczny obraz „Wyścig kolarski” namalowany najprawdopodobniej w latach 30.XX wieku.

Cześć z obrazów wchodzących w skład kolekcji była już prezentowana w najważniejszych muzeach polskich i zagranicznych, również na głośnych ostatnio wystawach monograficznych polskich artystów, jednak większość zostanie pokazana publicznie po raz pierwszy. Prezentowane dzieła wielokrotnie reprodukowano w prestiżowych wydawnictwach. Kolekcja bez wątpienia jest jednym z najcenniejszych zbiorów prywatnych polskiego na świecie. Ekspozycja został podzielona na grupy tematyczne: pejzaż, symbolizm i ekspresjonizm, folklor, portret, akt, martwa natura.

Pałac Królewski we Wrocławiu
ul. Kazimierza Wielkiego 35
Wystawa czynna od 4.10.2015 do 24.04.2016

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy