Strona głównaKulturaWystawa „Za murem”

Wystawa „Za murem”

Od 31 sierpnia będzie można oglądać wystawę fotograficzną „Za murem. Jak powstawało warszawskie getto". Jest ona próbą przypomnienia tragicznych losów warszawskich Żydów i symbolicznym hołdem pamięci ich cierpień.
Na ponad stu fotografiach i dokumentach wystawa ukazuje sytuację społeczności żydowskiej w Warszawie powstałą w wyniku polityki niemieckich władz okupacyjnych, przedstawia m.in. budowę murów getta w 1940 roku, przeprowadzkę i życie ludności żydowskiej za murem, w pierwszym roku istnienia getta. Autorką wystawy jest Małgorzata Sikorska z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy
W okresie międzywojennym Warszawa była największym w Europie i drugim po Nowym Jorku w świecie skupiskiem ludności żydowskiej. Przed wybuchem II wojny światowej w Warszawie mieszkało około 380 tysięcy Żydów, co stanowiło ok. 30 procent wszystkich mieszkańców.

Po kapitulacji Polski celem polityki niemieckich okupantów była dyskryminacja ludności pochodzenia żydowskiego i jej całkowita eksterminacja. Jesienią 1939 roku rozpoczęła się realizacja założeń tej polityki. Poszczególne etapy przewidywały skupienie Żydów z prowincji w większych miastach, sukcesywne ograniczanie ich praw, utworzenie zamkniętych gett, całkowite wyniszczenie.

Wystawa nie opisuje późniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce na terenie getta, gdyż przyjęta została zasada zaprezentowania tylko tych archiwaliów, które znajdują się w zbiorach Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

Wśród prezentowanych materiałów zwracają uwagę zdjęcia z budowy pierwszych murów oddzielających dzielnice przeznaczone dla ludności żydowskiej od pozostałej części Warszawy. Poruszające są zdjęcia przeprowadzki Żydów do getta, postać chłopca sprzedającego opaski z gwiazdą Dawida.

Prezentowane zdjęcia nie były do tej pory w całości publikowane. Autorzy mają nadzieję, że niniejsza wystawa, wzbogacona fotogramami wybranych zarządzeń władz okupacyjnych, przybliży tragiczny los ludności żydowskiej w getcie warszawskim w pierwszym roku jego istnienia.

Ekspozycję można oglądać od 31 sierpnia do 19 września w Galerii Plenerowej u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Traugutta.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy