Strona głównaKulturaEncyklopedia starości, starzenia się i niepełnosprawności 2017-2018 - pierwszy tom już wydany

Encyklopedia starości, starzenia się i niepełnosprawności 2017-2018 - pierwszy tom już wydany

Nakładem Stowarzyszenia Thesaurus Silesiae – Skarb Śląski w Katowicach został ogłoszony drukiem pierwszy tom Encyklopedii starości, starzenia się i niepełnosprawności, liczący prawie 600 stron druku. Kolejne cztery tomy będą ukazywać się sukcesywnie w drugim kwartale 2018 r. Redaktorem naukowym tej niezmiernie interesującej publikacji zbiorowej jest prof. zw. dr hab. Adam A. Zych, wieloletni profesor Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.
fot. Encyklopedia starości, starzenia się i niepełnosprawności 2017–2018Refleksyjne przesłanie do tej – pod znamiennym tytułem: Dobra starość to aktywne życie – zechciał napisać Pan Prof. dr hab. dr h.c. mult. Jerzy Adam Vetulani (1936–2017).

Na zaproszenie do tworzenia tej wyjątkowej pracy zbiorowej odpowiedzieli wybitni przedstawiciele współczesnej gerontologii i dyscyplin zajmujących się niepełnosprawnością. Ogłoszenie drukiem tej encyklopedii urzeczywistniło się dzięki finansowemu wsparciu, jakiego udzieliły Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie oraz Oddział PFRON w Katowicach.


Profesor od ponad trzydziestu już lat rozwija w Polsce pedagogikę starzenia się i (geragogikę), upowszechniając wiedzę gerontologiczną na temat starzenia się społeczeństwa polskiego i problemów współczesnej starości, oraz współpracując z wieloma Uniwersytetami Trzeciego Wieku, m.in. w Kielcach, Częstochowie, Kluczborku, Legnicy, Wrocławiu a także we Lwowie. Otrzymał honorowy tytuł „Przyjaciel Seniora” (2016), nadany przez Wrocławską Radę Seniorów. Uczestniczył też w międzynarodowych projektach badań sytuacji życiowej osób w podeszłym wieku w Polsce i Niemczech i wśród Polonii Amerykańskiej w Stanach Zjednoczonych. Był również stypendystą Buehler Center on Aging Uniwersytetu Nortwestern w Chicago oraz prowadził gościnne wykłady, m.in. w Instytucie Pedagogiki Specjalnej i Leczniczej Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen i w Instytucie Gerontologii w Kijowie. Za nowatorskie działania w zakresie upowszechniania wiedzy na temat starzenia się społeczeństwa polskiego oraz wszechstronnej aktywizacji seniorów ‒ został wyróżniony jesienią 2015 r. przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Panią Elżbietę Rafalską.

Wiosną tego roku prof. Zych został powołany w skład Rady Naukowej kwartalnika „Niepełnosprawność i Rehabilitacja”, wydawanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie, jak również czasopisma „Edukacyjna Analiza Transakcyjna”, wydawanego przez Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie.

Niedawno Oficyna Wydawnicza „Impuls” w Krakowie opublikowała przejrzane, poprawione i uaktualnione wydanie czwarte autorskiego Leksykonu gerontologii Adama A. Zycha.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy