Strona głównaKulturaJak kultura wpływa na interpretowanie emocji

Jak kultura wpływa na interpretowanie emocji

Kultura jest decydującym czynnikiem, jeśli chodzi o interpretowanie emocji twarzy. Tam, gdzie kontrola emocjonalna jest standardem, np. w Japonii, uwaga koncentruje się na oczach. Tymczasem w kulturach, w których emocje są otwarcie wyrażane, takich jak Stany Zjednoczone, aby odczytywać odczucia innych, ludzie skupiają się na ustach.
Jak kultura wpływa na interpretowanie emocji [fot. collage Senior.pl / Canva]
Korzystając ze skomputeryzowanych ikon i zdjęć twarzy, porównano sposób, w jaki ludzie z kultury japońskiej i amerykańskiej interpretowali obrazy wyrażające szereg .
Odkrycia te są sprzeczne z popularną teorią, że mimika podstawowych emocji może być rozpoznawana powszechnie. Kultura, w jakiej żyje człowiek, odgrywa bardzo ważną rolę w tym, jak dana osoba będzie postrzegać emocje i należy to wziąć pod uwagę przy interpretacji wyrazu twarzy - mówi dr Takahiko Masuda z Uniwersytetu Alberty.
Te różnice kulturowe są zauważalne nawet w emotikonach komputerowych. Japońskie emotikony wskazujące i różnią się pod względem sposobu przedstawiania oczu, podczas gdy emotikony amerykańskie różnią się co do kształtu ust. W Stanach Zjednoczonych emotikony :) i : -) oznaczają buzię, natomiast emotikony :( lub : - ( oznaczają twarz smutną. Tymczasem Japończycy zwykle używają symbolu (^_^), aby wskazać wesołą twarz, i (; _;), aby wskazać buzię smutną.

Kiedy uczestników poproszono o ocenę postrzeganego poziomu szczęścia lub smutku wyrażanego za pomocą różnych emotikonek komputerowych, naukowcy odkryli, że Japończycy wciąż patrzyli w oczy tych ideogramów, aby określić wyrażane emocje.
Uważamy, że interesujące jest i właściwe, aby kultura, w której maskuje się emocje, taka jak ta japońska, skupia się na oczach rozmówcy, bo oczy wydają się być dość subtelne. W Stanach Zjednoczonych, gdzie emocje są dość jawne, sensowne jest koncentrowanie się na ustach, które stanowią najbardziej wyrazistą cechę twarzy - wskazuje dr Masuda.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć