Strona głównaKulturaKolejni twórcy w domenie publicznej

Kolejni twórcy w domenie publicznej

Jak co roku (przynajmniej od kilku lat) 1 stycznia obchodzony jest Dzień Domeny Publicznej. Tego dnia wygasają prawa autorskie do utworów twórców, którzy zmarli 70 lat temu. W tym roku są to m.in. Virginia Woolf, James Joyce, Marina Cwietajewa, Rabindranath Tagore i Tadeusz Boy-Żeleński.
Kolejni twórcy w domenie publicznej Jak czytamy na stronie Koalicji Otwartej Edukacji , „co roku 1 stycznia na całym świecie otwiera się dostęp do nowych zasobów, które przestały podlegać prawu autorskiemu i przeszły do domeny publicznej. Obecnie obowiązujący w Polsce okres trwania praw autorskich to 70 lat po śmierci autora. To oznacza, że 1 stycznia każdego roku (bo prawa wygasają ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego) do domeny publicznej przejdą utwory twórców zmarłych 70 lat temu.

Od tego momentu będą one mogły być swobodnie wykorzystywane przez scenarzystów, którzy na ich podstawie chcieliby pisać scenariusze filmowe, przez artystów grafików, którzy tworzą kolaże, przez twórców filmów dokumentalnych, którzy chcieliby wykorzystywać materiały archiwalne, przez historyków i nauczycieli, którzy chcą tworzyć podręczniki".

W 2012 roku lista autorów, których dzieła przeszły do domeny publicznej, obejmuje 870 nazwisk - listę można znaleźć .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy