Strona głównaKulturaŚwiatowa premiera opery Antonio Vivaldiego

Światowa premiera opery Antonio Vivaldiego

Melomani będą zachwyceni. Na płytach CD po raz pierwszy ukazała się zrekonstruowana opera Vivaldiego pt. „L’Oracolo in Messenia”.
Światowa premiera opery Antonio VivaldiegoUważana za zaginioną opera Antonio Vivaldiego p.t. „L’Oracolo in Messenia” została zrekonstruowana przez Fabio Biondiego na podstawie odnalezionego w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie libretta tego dzieła. Biondi wykorzystał stosowaną w czasach życia kompozytora technikę pasticcio oraz zachowane oryginalne arie.

W przywróceniu światu tej wspaniałej kompozycji miała udział także Polska. To właśnie w Krakowie, podczas festiwalu Opera Rara (2011) odbyło się światowe prawykonanie zrekonstruowanej opery. Najnowsze nagranie Virgin Classics prezentuje dzieło w tej samej obsadzie. Wśród wykonawców znajdziemy znany zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej – Europa Galante pod batutą samego Fabio Biondi’ego, który jest również autorem rekonstrukcji opery. W głównych rolach wystąpili: Magnus Staveland, Ann Hallenberg, Romina Basso, Vivica Genaux, Franziska Gottwald, Xavier Sabata oraz Julia Lezhneva – młoda, rosyjska sopranistka, okrzyknięta przez Le Figaro nową Marią Callas.

Nagrania dokonano podczas otwarcia festiwalu Resonanzen w 2012 r. w , gdzie zaprezentowano „L’Oracolo in Messenia”. Album zawiera 2 płyty CD, na których uwieczniona jest pełna kompozycja. Do albumu dołączone jest libretto i opisy w języku angielskim, francuskim i niemieckim.

Libretto tej opery, autorstwa Apostolo Zeno, powstało w 1711 r. Prawykonanie odbyło się w Teatro S. Angelo w Wenecji, 28 grudnia 1737 r. Natomiast pierwsze wykonanie wersji wiedeńskiej (na bazie której opracowano współczesną rekonstrukcję tej opery) miało miejsce już po śmierci Vivaldiego (1678 – 1741) w karnawale 1742 r.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy