

Książka: Ellen Alpstein, "Caryca"
Opowieść o Marcie Skowrońskiej, córce chłopa pańszczyźnianego z Inflant urodzonej w 1683/4 roku. Lecz akcja książki zaczyna się od śmierci cara Piotra I. Poznajemy głównych bohaterów: Martę – Katarzynę (najpierw kochankę a potem żonę cara), jego najbliższego współpracownika Aleksandra Mienszykowa, arcybiskupa Teofana Piotrowicza.

Książka: Homer, kot nieustraszony
Gwen Cooper – Odyseja kota imieniem Homer. Prawdziwa historia ślepego kota i kobiety, którą nauczył miłości. „...mały krok w bok od ustalonego szlaku wzbogaca czasem całe życie"

Książka: Lisa Unger, Piękne kłamstwa
Motto: „Że bez nazwiska był, bez nazwy zgoła – sierota quidam…” C. K. Norwid. Bohaterem wiersza Norwida jest człowiek poszukujący swojego miejsca w życiu, ktoś kto szuka też dobra i prawdy”. Autorka od samego początku stosuje skuteczną metodę zainteresowania czytelnika dalszym ciągiem.

Książka: Johan Theorin, Zmierzch
Tytuł „Zmierzch” kojarzy się czytelnikowi z wampirami. Na szczęście Theorin woli pisać kryminały.

Książka: Nietypowa baba jestem
Zapewne wielu czytelników zdaje sobie pytanie dlaczego znani aktorzy piszą autobiografie lub udzielają wywiadu – rzeki. Anna Seniuk wyjaśnia we wstępie, że zgodziła się na rozmowy składające się na tę książkę dla swoich dzieci i wnuków. Z własnego doświadczenia wie, że gdy zaczęła interesować się swoją rodziną już nie było kogo zapytać.

Książka: Andrzej Ziemiański, Ucieczka z Festung Breslau
"Świat się kończy, interesy kwitną dalej”. Albowiem diamenty są wieczne.

Książka: Stephen King, Dolores Claiborne
“Czasem trzeba być bezduszną jędzą, żeby dać sobie radę w życiu. Czasami tylko to daje ci siłę…”

Książka: Stryjeńska. Diabli nadali
„Rodziłam się u zbiegu dwóch epok. Za późno, aby tańczyć kankana, za wcześnie, aby podziwiać rozbicie atomu. Oscyluję więc krańcowo między przepaścią a nadzieją".

Książka: Zygmunt Miłoszewski, "Bezcenny"
Tytułowy "Bezcenny" to obraz Rafaela „Portret młodzieńca”, który nam skradziono w czasie II wojny światowej i do dzisiaj nie wiadomo gdzie się znajduje.

Książka: Jacek Inglot - Wypędzony. Breslau - Wrocław 1945
„Reguły gry w powojennym świecie przypominały ruletkę. Zwłaszcza tu, w Breslau, królował przypadek." „Wypędzony” to chyba jedyna powieść skupiająca się na czasie gdy miasto to jeszcze nie był Wrocław, a już nie Breslau.

