Styl Życia eSenior Kultura Ludzie Wakacje Pasje Związki Recenzje Porady Dyskusje
Strona główna Życie Kultura Recenzje

Książka: Umberto Eco, Cmentarz w Pradze

Umberto Eco, Cmentarz w PradzeO narodzinach dziewiętnastowiecznych teorii spiskowych, które krążą do dzisiaj, opowiada „Cmentarz w Pradze", nowa powieść włoskiego pisarza, filozofa i profesora semiologii Umberta Eco. Premiera 2 listopada 2011 r. Nie jest to wprawdzie rzecz na miarę „Imienia róży", ale być może, jeśli nie najlepsza, jest to najważniejsza książka Eco. Gdybyśmy mogli, zalecilibyśmy ją jako lekturę uzupełniającą do nauki historii.

więcej »

Książka: Robert Rankin, Dziewczyna Płaszczka i inne nienaturalne atrakcje

Robert Rankin, Dziewczyna Płaszczka i inne nienaturalne atrakcje„Dziewczyna Płaszczka i inne nienaturalne atrakcje" Roberta Rankina to książka, którą można polecić nie tylko miłośnikom fantastyki, ale także wszystkim, którzy uwielbiają absurdalny humor, nonsensowne żarty i zabawę historią. To książka bardzo klimatyczna i urokliwa, ale także bardzo brytyjska - zwłaszcza jeśli chodzi o humor.

więcej »

Książka: Ewa Ostrowska, Kamuflaż

Ewa Ostrowska, KamuflażEwa Ostrowska to autorka wielu pięknych książek dla dzieci i młodzieży, która jednak po raz kolejny pokazała swoją skłonność do mocniejszej i mroczniejszej literatury. Całe szczęście, bo jej najnowszy thriller psychologiczny „Kamuflaż" to znakomita powieść, od której trudno się oderwać.

więcej »

Książka: Thomas Bernhard, „Wycinka”

Thomas Bernhard, „Wycinka”„Wycinka" to wybitna powieść wybitnego pisarza, jakim bez wątpienia był Thomas Bernhard, choć nie jest to proza na każdy gust, a częste powtórzenia, jeśli się ich nie polubi lub nie zaakceptuje, mogą drażnić. Ale nas to pisarstwo swoją bezkompromisowością zachwyca od dawna.

więcej »

Książka: Na każdy temat z Marią Szyszkowską rozmawia Stanley Devine

Na każdy temat z Marią Szyszkowską rozmawia Stanley Devine"Na każdy temat z Marią Szyszkowską rozmawia Stanley Devine" to książka o której nie zawaham się napisać - literatura wysokogatunkowa. Łączy w sobie wszystko - od magii rozmowy, po myślenie, empatię, mądrość, naukę i życie, oraz co oczywiste - istotę filozofii. Stanley Devine jest więc tą osobą, która zasiadając do rozmowy wie dużo o swojej wyjątkowej rozmówczyni. Zadaje pytania pełne zwrotów akcji, ciekawe, dotykające nie tylko spraw zawodowych, ale również życia osobistego.

więcej »

Książka: Timothy Snyder, Skrwawione ziemie

Timothy Snyder, Skrwawione ziemiePewnie to zabrzmi górnolotnie i patetycznie, ale trudno: książkę „Skrwawione ziemie" amerykańskiego historyka, Timothy'ego Snydera powinien przeczytać każdy Polak, żeby dowiedzieć się, jak niewyobrażalną i potworną machinę zbrodni stworzyli Hitler i Stalin. Bo nie ma co liczyć, że na książkę Snydera rzucą się zachodni czytelnicy.

więcej »

Książka: Simone de Beauvoir, Starość - Piekło starości to inni

Simone de Beauvoir, Starość - Piekło starości to inniPisanie książek o starości jest ryzykowne. Czyniąc to, łatwo popełnić nietakt, posunąć się za daleko, przesadzić. Starość nie jest tematem wulgarnym czy nieeleganckim, można o niej mówić w towarzystwie bez niepotrzebnego skrępowania. Warto jednak pamiętać, że o ile reguły savoir-vivre’u dopuszczają poruszanie przy jedzeniu tematu starości, surowo zabraniają one odnoszenia go do którejkolwiek z obecnych osób. Bowiem osoba w podeszłym wieku czuje się stara za pośrednictwem innych, ale sama doświadcza poważniejszych przemian.

więcej »

Książka: Oliver Pötzsch, Córka kata

Oliver Pötzsch, Córka kataŻycie ze świadomością, że twoi potomkowie pełnili czterysta lat wcześniej funkcję katów, z pewnością nie jest łatwe. Ale może to ułatwić drogę do świata wielkiej literatury, co udowodnił Oliver Pötzsch swoją powieścią „Córka kata".

więcej »

Książka: Eduardo Mendoza, Niewinność zagubiona w deszczu

Eduardo Mendoza, Niewinność zagubiona w deszczuByć może „Niewinność zagubiona w deszczu", jak zauważył któryś z recenzentów, jest tylko wprawką literacką Eduarda Mendozy, ale niejeden pisarz chciałby zapewne być autorem podobnej wprawki.

więcej »

Książka: Katarzyna Grochola, Zielone drzwi - póki życia, póty nadziei

Katarzyna Grochola, Zielone drzwi - póki życia, póty nadzieiMoją lekturą nacodzienną nie są dzieła Prousta czy Joyce`a ale za książkami Grocholi nie przepadam. (Z wyjątkiem „Trzepotu skrzydeł" opowiadającej o przemocy w młodym małżeństwie. To przeczytać naprawdę warto.) Do wspomnień Grocholi podchodziłam więc jak pies do jeża.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy EWST.pl Hospicja.pl Kosciol.pl Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X