

Książka: Anna Sam, Udręki pewnej kasjerki
„Kasa jest jednym z najlepszych miejsc umożliwiających studiowanie ludzkiej głupoty w całej jej rozciągłości. Będziesz zachwycona gdy stwierdzisz, że właściwie nie ma ona granic." - pisze autorka.

Książka: Stephen King, Dallas ‘63 - król nadal jest tylko jeden
Ponad 800 stron przeczytanych w kilka dni - to nie tyle osiągniecie czytelnicze, co świadectwo arcymistrzowskiego warsztatu twórcy, znak charakterystyczny króla literackich bestsellerów. Król jest oczywiście tylko jeden. To Stephen King - najbardziej poczytny pisarz na świecie. Jego najnowsza książka „Dallas ‘63" ukazała się na początku listopada. I zapewne podobnie jak ponad 50 poprzednich stanie się sprzedażowym hitem.

Książka: Robert Marshall, W kanałach Lwowa
Trudno się dziwić Agnieszce Holland, że sięgnęła po książkę Roberta Marshalla „W kanałach Lwowa", by przenieść ją na ekran (polska premiera filmu „W ciemności" 6 stycznia 2012). To świetny materiał na film, nie tylko ze względu na dramatyczne, mało znane wydarzenia, które opisuje, ale niezwykłą postać Leopolda Sochy.

Książka: Zygmunt Miłoszewski, Ziarno prawdy
Znacie takie kryminały, że choć jest godzina pierwsza w nocy, a rano trzeba wstać, to nie możecie się od nich oderwać, bo zostało sto stron do końca, a Wy - kosztem snu - chcecie się dowiedzieć, kto zabił? Raz na jakiś czas trafiają się takie książki. Należy do nich nowa powieść Zygmunta Miłoszewskiego „Ziarno prawdy".

Książka: Umberto Eco, Cmentarz w Pradze
O narodzinach dziewiętnastowiecznych teorii spiskowych, które krążą do dzisiaj, opowiada „Cmentarz w Pradze", nowa powieść włoskiego pisarza, filozofa i profesora semiologii Umberta Eco. Premiera 2 listopada 2011 r. Nie jest to wprawdzie rzecz na miarę „Imienia róży", ale być może, jeśli nie najlepsza, jest to najważniejsza książka Eco. Gdybyśmy mogli, zalecilibyśmy ją jako lekturę uzupełniającą do nauki historii.

Książka: Robert Rankin, Dziewczyna Płaszczka i inne nienaturalne atrakcje
„Dziewczyna Płaszczka i inne nienaturalne atrakcje" Roberta Rankina to książka, którą można polecić nie tylko miłośnikom fantastyki, ale także wszystkim, którzy uwielbiają absurdalny humor, nonsensowne żarty i zabawę historią. To książka bardzo klimatyczna i urokliwa, ale także bardzo brytyjska - zwłaszcza jeśli chodzi o humor.

Książka: Ewa Ostrowska, Kamuflaż
Ewa Ostrowska to autorka wielu pięknych książek dla dzieci i młodzieży, która jednak po raz kolejny pokazała swoją skłonność do mocniejszej i mroczniejszej literatury. Całe szczęście, bo jej najnowszy thriller psychologiczny „Kamuflaż" to znakomita powieść, od której trudno się oderwać.

Książka: Thomas Bernhard, „Wycinka”
„Wycinka" to wybitna powieść wybitnego pisarza, jakim bez wątpienia był Thomas Bernhard, choć nie jest to proza na każdy gust, a częste powtórzenia, jeśli się ich nie polubi lub nie zaakceptuje, mogą drażnić. Ale nas to pisarstwo swoją bezkompromisowością zachwyca od dawna.

Książka: Na każdy temat z Marią Szyszkowską rozmawia Stanley Devine
"Na każdy temat z Marią Szyszkowską rozmawia Stanley Devine" to książka o której nie zawaham się napisać - literatura wysokogatunkowa. Łączy w sobie wszystko - od magii rozmowy, po myślenie, empatię, mądrość, naukę i życie, oraz co oczywiste - istotę filozofii. Stanley Devine jest więc tą osobą, która zasiadając do rozmowy wie dużo o swojej wyjątkowej rozmówczyni. Zadaje pytania pełne zwrotów akcji, ciekawe, dotykające nie tylko spraw zawodowych, ale również życia osobistego.

Książka: Timothy Snyder, Skrwawione ziemie
Pewnie to zabrzmi górnolotnie i patetycznie, ale trudno: książkę „Skrwawione ziemie" amerykańskiego historyka, Timothy'ego Snydera powinien przeczytać każdy Polak, żeby dowiedzieć się, jak niewyobrażalną i potworną machinę zbrodni stworzyli Hitler i Stalin. Bo nie ma co liczyć, że na książkę Snydera rzucą się zachodni czytelnicy.

