

Książka: Simone de Beauvoir, Starość - Piekło starości to inni
Pisanie książek o starości jest ryzykowne. Czyniąc to, łatwo popełnić nietakt, posunąć się za daleko, przesadzić. Starość nie jest tematem wulgarnym czy nieeleganckim, można o niej mówić w towarzystwie bez niepotrzebnego skrępowania. Warto jednak pamiętać, że o ile reguły savoir-vivre’u dopuszczają poruszanie przy jedzeniu tematu starości, surowo zabraniają one odnoszenia go do którejkolwiek z obecnych osób. Bowiem osoba w podeszłym wieku czuje się stara za pośrednictwem innych, ale sama doświadcza poważniejszych przemian.

Książka: Oliver Pötzsch, Córka kata
Życie ze świadomością, że twoi potomkowie pełnili czterysta lat wcześniej funkcję katów, z pewnością nie jest łatwe. Ale może to ułatwić drogę do świata wielkiej literatury, co udowodnił Oliver Pötzsch swoją powieścią „Córka kata".

Książka: Eduardo Mendoza, Niewinność zagubiona w deszczu
Być może „Niewinność zagubiona w deszczu", jak zauważył któryś z recenzentów, jest tylko wprawką literacką Eduarda Mendozy, ale niejeden pisarz chciałby zapewne być autorem podobnej wprawki.

Książka: Katarzyna Grochola, Zielone drzwi - póki życia, póty nadziei
Moją lekturą nacodzienną nie są dzieła Prousta czy Joyce`a ale za książkami Grocholi nie przepadam. (Z wyjątkiem „Trzepotu skrzydeł" opowiadającej o przemocy w młodym małżeństwie. To przeczytać naprawdę warto.) Do wspomnień Grocholi podchodziłam więc jak pies do jeża.

Książka: Maciej Zaremba Bielawski, Higieniści
Książka Macieja Zaremby Bielawskiego „Higieniści” jest jak przestroga, że nawet demokratyczne państwo może dokonać czystki wśród swoich obywateli, a wszystko zgodnie z prawem.

Książka: George R. R. Martin, Gra o tron
Równolegle z premierą telewizyjną HBO serialu „Gra o tron" nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się wznowienie literackiego pierwowzoru tego filmu. Książka George'a R. R. Martina o tym samym tytule to pierwszy tom monumentalnej sagi. Jednej z najlepszych w historii literatury fantastycznej. Dla miłośników gatunku - lektura obowiązkowa i podstawowa.

Książka: Philip Roth, Fakty
Philip Roth co roku wydaje nową powieść, która za sprawą wydawnictwa Czytelnik wcześniej czy później dociera do polskiego odbiorcy. Niedawno wyszło „Wzburzenie", w tych dnia ukaże się „Upokorzenie", a między nimi pojawiły „Fakty". Książka wyjątkowo przewrotna.

Książka: Marek Krajewski, Liczby Charona
Nowy kryminał Marka Krajewskiego „Liczby Charona" to już trzecia książka, po „Głowie Minotaura" i „Eryniach", w której pojawia się komisarz Edward Popielski. I zapewne nie ostatnia.

Książka: Danny Baz, Tajni egzekutorzy
Książka Danny'ego Baza „Tajni egzekutorzy" to historia polowania na nazistowskiego zbrodniarza Ariberta Heima, polowania zakończonego sukcesem. Nie mielibyśmy nic przeciwko, gdyby tak było naprawdę, jednak naszym zdaniem opowieść Baza to bajka.

Książka: Janusz Rudnicki, Męka kartoflana
Wydawnictwo W.A.B. przypomniało - i całkiem słusznie - zbiór opowiadań Janusza Rudnickiego „Męka kartoflana". Proza Rudnickiego jest jak szpikulec, który przekłuwa mocno napompowany balon z polskością i patriotyzmem, za którymi kryją się nacjonalizm, szowinizm i nietolerancja.

