

Książka: Ozzy Osbourne,"Ja, Ozzy"
Przygotujcie się, że lekturze autobiografii Ozzy'ego Osbourne'a „Ja, Ozzy" będą Wam towarzyszyć napady autentycznej wesołości, uczucie zażenowania, niedowierzanie, swego rodzaju podziw dla wszelkich dokonań i doświadczeń Ozzy'ego, a czasami także odruchy wymiotne. I jeszcze jedno: trudno się od tej książki oderwać.

Książka: „Dr House” - oficjalny przewodnik po serialu
„Dr House" to najchętniej oglądany serial na świecie, napisanie więc przewodnika po nim było kwestią czasu. I oto mamy książkę Iana Jackmana „Dr House. Oficjalny przewodnik po serialu" (Rebis) z przedmową Hugh Lauriego - odtwórcą tytułowej postaci. Dla fanów serialu to lektura obowiązkowa, tym bardziej że książka jest równie wciągająca, co film.

Książka: Yannick Heanel, Jan Karski
Polacy powinni być wdzięczni Yannickowi Haenelowi za jego książkę „Jan Karski". Powieść francuskiego pisarza jest hołdem dla polskiego bohatera - emisariusza Państwa Podziemnego, obroną Polski przed niesprawiedliwymi zarzutami, a zarazem ciężkim oskarżeniem aliantów, którzy w czasie wojny nie zrobili nic, by ratować Żydów przed Zagładą.

Książka: Mariusz Szczygieł, Zrób sobie raj
Pierwsza książka Mariusza Szczygła poświęcona Czechom „Gottland" otrzymała tak wiele nagród i napisano o niej tak dużo dobrego, że ciężko jeszcze coś dodać. Najwyżej tyle, że autor na wszystkie te splendory sobie zasłużył. Ale mamy oto kolejny zbiór reportaży Szczygła o współczesnych Czechach - „Zrób sobie raj". Czytelnicy, których „Gottland" zachwycił, nie zawiodą się też na nowej książce.

Książka: Tadeusz Cegielski, Morderstwo w Alei Róż
Nakładem W.A.B. ukazał się kryminał „Morderstwo w Alei Róż". Jego autor - profesor Tadeusz Cegielski - to Wielki Mistrz Honorowy Wielkiej Loży Narodowej Polski i Wielki Namiestnik Wielkiego Komandora Rady Najwyższej Polski 33. stopnia Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego. Innymi słowy - najprawdziwszy mason, debiutujący jako autor powieści kryminalnej. Zero masońskich tajemnic, za to 100 procent rasowego, świetnie napisanego kryminału.

Książka: Bengt Jangfeldt, Majakowski Stawką było życie
Można się trochę dziwić, że autorem znakomicie napisanej i niezwykle interesującej biografii „Majakowski. Stawką było życie” (W.A.B.) nie jest Rosjanin, ale Szwed – slawista, historyk i tłumacz Bengt Jangfeldt. Zdziwienie jednak mija, gdy zajrzymy do noty biograficznej autora.

Książka: Olga Tokarczuk, Prowadź swój pług przez kości umarłych
Kryminał, który jest głosem w obronie zwierząt i ekologii - oto zaskakująca, nowa książka Olgi Tokarczuk. A tytuł opublikowanej przez Wydawnictwo Literackie powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych" zaczerpnięty został z poezji angielskiego poety przeklętego, malarza i mistyka Williama Blake'a (1757-1827).

Książka: Erich Maria Remarque, Noc w Lizbonie
Bohaterowie powieści Ericha Marii Remarque miewają złudzenia, że ich los może się odmienić, ale poczucie klęski jest silniejsze. Nie inaczej jest we wznowionej przez Rebis „Nocy w Lizbonie" - ostatniej książce Remarque'a wydanej za życia autora.

Książka: Marek Edelman: Bóg śpi
Książka „Marek Edelman: Bóg śpi" jest zapisem rozmów, jakie Witold Bereś i Krzysztof Brunetko przeprowadzili z tytułowym bohaterem podczas kręcenia filmu dokumentalnego „Dowódca Edelman" w reżyserii Artura Więcka „Barona". To zarazem pożegnanie ze zmarłym w 2009 roku ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim, człowiekiem niezwykłym, wspaniałym i pięknym.

Książka: Ryszard Ćwirlej, Ręczna robota - rasowy kryminał
Najnowsza książka Ryszarda Ćwirleja „Ręczna robota" to rasowy kryminał osadzony w realiach schyłkowego PRL. Blisko 400 stron doskonałej zabawy - nie tylko dla miłośników filmów Barei i fanów komiksów z kapitanem Żbikiem.

