Książka: Yannick Heanel, Jan Karski
Polacy powinni być wdzięczni Yannickowi Haenelowi za jego książkę „Jan Karski". Powieść francuskiego pisarza jest hołdem dla polskiego bohatera - emisariusza Państwa Podziemnego, obroną Polski przed niesprawiedliwymi zarzutami, a zarazem ciężkim oskarżeniem aliantów, którzy w czasie wojny nie zrobili nic, by ratować Żydów przed Zagładą.
Książka: Mariusz Szczygieł, Zrób sobie raj
Pierwsza książka Mariusza Szczygła poświęcona Czechom „Gottland" otrzymała tak wiele nagród i napisano o niej tak dużo dobrego, że ciężko jeszcze coś dodać. Najwyżej tyle, że autor na wszystkie te splendory sobie zasłużył. Ale mamy oto kolejny zbiór reportaży Szczygła o współczesnych Czechach - „Zrób sobie raj". Czytelnicy, których „Gottland" zachwycił, nie zawiodą się też na nowej książce.
Książka: Tadeusz Cegielski, Morderstwo w Alei Róż
Nakładem W.A.B. ukazał się kryminał „Morderstwo w Alei Róż". Jego autor - profesor Tadeusz Cegielski - to Wielki Mistrz Honorowy Wielkiej Loży Narodowej Polski i Wielki Namiestnik Wielkiego Komandora Rady Najwyższej Polski 33. stopnia Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego. Innymi słowy - najprawdziwszy mason, debiutujący jako autor powieści kryminalnej. Zero masońskich tajemnic, za to 100 procent rasowego, świetnie napisanego kryminału.
Książka: Bengt Jangfeldt, Majakowski Stawką było życie
Można się trochę dziwić, że autorem znakomicie napisanej i niezwykle interesującej biografii „Majakowski. Stawką było życie” (W.A.B.) nie jest Rosjanin, ale Szwed – slawista, historyk i tłumacz Bengt Jangfeldt. Zdziwienie jednak mija, gdy zajrzymy do noty biograficznej autora.
Książka: Olga Tokarczuk, Prowadź swój pług przez kości umarłych
Kryminał, który jest głosem w obronie zwierząt i ekologii - oto zaskakująca, nowa książka Olgi Tokarczuk. A tytuł opublikowanej przez Wydawnictwo Literackie powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych" zaczerpnięty został z poezji angielskiego poety przeklętego, malarza i mistyka Williama Blake'a (1757-1827).
Książka: Erich Maria Remarque, Noc w Lizbonie
Bohaterowie powieści Ericha Marii Remarque miewają złudzenia, że ich los może się odmienić, ale poczucie klęski jest silniejsze. Nie inaczej jest we wznowionej przez Rebis „Nocy w Lizbonie" - ostatniej książce Remarque'a wydanej za życia autora.
Książka: Marek Edelman: Bóg śpi
Książka „Marek Edelman: Bóg śpi" jest zapisem rozmów, jakie Witold Bereś i Krzysztof Brunetko przeprowadzili z tytułowym bohaterem podczas kręcenia filmu dokumentalnego „Dowódca Edelman" w reżyserii Artura Więcka „Barona". To zarazem pożegnanie ze zmarłym w 2009 roku ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim, człowiekiem niezwykłym, wspaniałym i pięknym.
Książka: Ryszard Ćwirlej, Ręczna robota - rasowy kryminał
Najnowsza książka Ryszarda Ćwirleja „Ręczna robota" to rasowy kryminał osadzony w realiach schyłkowego PRL. Blisko 400 stron doskonałej zabawy - nie tylko dla miłośników filmów Barei i fanów komiksów z kapitanem Żbikiem.
Książka: André Brink, Zanim zapomnę
Literatura południowoafrykańska to przede wszystkim noblista J. M. Coetzee, ale jest też André Brink, autor wydanej właśnie przez Noir sur Blanc powieści „Zanim zapomnę". Powieści znakomitej, pięknej i przejmującej.
Książka: Artur Domosławski, Kapuściński non-fiction
O żadnej książce ostatnio nie było tak głośno, jak o „Kapuściński non-fiction" Artura Domosławskiego. Znak zrezygnował z wydania tej biografii, opublikował ją za to Świat Książki. Pierwszy nakład - 45 tysięcy egzemplarzy - rozszedł się błyskawicznie, wydawnictwo musiało zrobić dodruk.