Styl Życia eSenior Kultura Ludzie Wakacje Pasje Związki Recenzje Porady Dyskusje
Strona główna Życie Kultura Recenzje

Książka: Alexandra, Kot spada na cztery łapy- czyli sztuka adaptacji

Alexandra, Kot spada na cztery łapy- czyli sztuka adaptacjiKot spada na cztery łapy – czyli sztuka adaptacji to powieść oparta na wątkach autobiograficznych. Akcja zaczyna się na pokładzie Air France, pomiędzy Nowym Jorkiem a Paryżem. Sympatyczna Szwajcarka polskiego pochodzenia, ocalałe dziecko oświęcimskie, powierza swojej towarzyszce podróży skomplikowaną historię swojego życia, pełnego dramatycznych sytuacji, nieporozumień i tajemnic…

więcej »

Książka: Antoni Libera, Madame - powieść dla elit?

Antoni Libera, Madame - powieść dla elit?Czy istnieje we współczesnej literaturze polskiej taki gatunek, jak powieść elitarna? Jak dzisiaj rozumieć to pojęcie? Sztuka elitarna – a więc i literatura - potencjalnie jest skierowana do wszystkich. Wymaga ona jednak szerokiej wiedzy i obycia kulturowego odbiorcy. Aby zrozumieć dzieło elitarne, potrzebna jest dobra znajomość historii, literatury, muzyki. Już Przybyszewski wskazywał na sztukę elitarną jako sztukę „tworzoną przez wybranych dla wybranych, przez wielkich dla wielkich”.

więcej »

Książka: Naszyjnik z Madrytu - o miłościach, zdradach, seksie i jedzeniu

Naszyjnik z Madrytu - o miłościach, zdradach, seksie i jedzeniuIga ma 35 lat i wszelkie predyspozycje ku temu, by uznać ją za kobietę szczęśliwą i spełnioną. Rozrzucone skarpety i drobne sprzeczki to nic w porównaniu z tym, co widzi się w telewizji. Żadnej przemocy w rodzinie, żadnych zdrad ani kłamstw. A za to kochający mąż, dwoje rezolutnych dzieci, piękny dom, przyjaciele, na których można polegać, satysfakcjonująca praca i stabilizacja materialna. Żyć nie umierać. Sielski obrazek rodzinny psuje odrobinę matka Igi, właścicielka pary niebotycznie długich nóg i zbyt artystycznego podejścia do życia, a także dwoje drobnomieszczańskich hipokrytów, uosabianych przez teściów bohaterki. I tak jest do pewnego czwartku.

więcej »

Książka: Siła codzienności - książka o fundamentach, na których sławni ludzie opierają powszedniość

Siła codzienności - książka o fundamentach, na których sławni ludzie opierają powszedniośćPatetyczne chwile zdarzają się w naszym życiu rzadko i pewnie dlatego darzymy je estymą i z ogromną tkliwością wracamy do nich we wspomnieniach. Jednocześnie pamięć o podniosłych sytuacjach wyznacza niejako bieg naszej codzienności: uczucia, emocje, wartości towarzyszące niezwykłym chwilom stanowią fundament, na którym kształtujemy swoją powszedniość. O tym jest książka „Siła codzienności” Marzanny Graff- Oszczepalińskiej.

więcej »

Książka: Foe - Świat rozbitka u Johna Maxwella Coetzee

Foe - Świat rozbitka u Johna Maxwella CoetzeeKim jest współczesny człowiek? Rozbitkiem na bezludnej wyspie? Jaka jest granica naszej akceptacji drugiego człowieka? Czym jest komunikacja międzyludzka - czy tylko zlepkiem słów, które nie zawsze dotykają głębi istoty myśli? Wreszcie, czym jest opowieść - jaka jest istota jej snucia, ile potrafimy zawrzeć w niej prawdy, ile ludzka pamięć potrafi lub chce spamiętać? To tylko niektóre pytania, które nasuwają się po przeczytaniu powieści pt. „Foe” Johna Maxwella Coetzee.

więcej »

Książka: Henning Mankell, O krok

Henning Mankell, O krokPowieść „O krok” Henninga Mankella – popularnego szwedzkiego pisarza i wybitnego dziennikarza – to znakomita lektura na wakacje, choć należy podkreślić, że jest to kryminał dla wymagających czytelników. Miłośnicy szybkiej akcji, policjantów ujmujących zbrodniarzy „w trymiga” lub też zabijających ich bez pardonu jednym celnym strzałem z pistoletu niczym Brudny Harry nie znajdą w tej książce nic dla siebie. Mankell bowiem proponuje czytelnikowi coś o wiele więcej niż zwykłą zagadkę morderstwa – wejście w głąb psychiki doświadczonego gliny i psychotycznego umysłu zabójcy.

więcej »

Książka: Moje pierwsze samobójstwo

Moje pierwsze samobójstwo– Opowiadania teraz układam. Zbiór opowieści z innej parafii – mówi bohater pierwszej z historii zawartych w nowej książce Jerzego Pilcha 'Moje pierwsze samobójstwo', wzięty literat, rocznik pięćdziesiąty trzeci, w rozmowie z Najpiękniejszą Kobietą Świata. W jakim stopniu jest nim sam autor, wie do końca tylko Jerzy Pilch. Lecz nie ma wątpliwości, że nowa proza laureata Nike to zaskakująca kreacja autobiograficzna.

więcej »

Książka: Rasa drapieżców - opowiadanie teraźniejszości

Rasa drapieżców - opowiadanie teraźniejszości"Rasa Drapieżców. Teksty Ostatnie" Stanisława Lema to wydany przez krakowskie Wydawnictwo Literackie zbiór czterdziestu czterech felietonów drukowanych w "Tygodniku Powszechnym" od maja 2004 do śmierci Autora w marcu tego roku. Teksty poruszają problemy teraźniejszego świata - Lem prezentuje swoje poglądy na temat aktualnych kwestii polityki, ekologii i technologii. Ale nie tylko. Poczesne miejsce w zbiorze zajmują felietony polityczne, historyczne, literackie. Autor pochyla się nad zagadnieniami, które nie rozpłynęły się we mgle po Jego śmierci, a nawet bardziej niż kiedykolwiek wpływają na nasze życie. Hegemonia energetyczna Rosji, George'a Busha wojna z terroryzmem, a także nasze polityczne podwórko - wszystko to jest poddane wyczerpującej analizie.

więcej »

Książka: Cmentarz unicki w Terebeli

Cmentarz unicki w TerebeliDla mnie, czytelnika tej książki, syna kresowej wiejskiej nauczycielki i policjanta z miasteczka powiatowego, w którego pobliżu znajdowały się Żyrowice, książka braci Maziejuków "Cmentarz unicki w Terebeli" stanowi powód do wielu wspomnień. Najważniejsze jest to o Madonnie żyrowickiej.

więcej »

Książka: Ty też będziesz seniorem

Ty też będziesz seniorem"Głos osób starszych. Siła przyszłości!" to nowa publikacja Forum 50+. Na 109 stronach zamieszczono 15 tekstów zgrupowanych w trzech blokach - raporty, opracowania badań, prace członków Forum 50+.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11]


Polecamy Internetowe Stowarzyszenie Seniorów Umierać po ludzku Pola Nadziei EWST.pl Oferty pracy