Styl Życia eSenior Kultura Ludzie Wakacje Pasje Związki Recenzje Porady Dyskusje
Strona główna Życie Kultura Recenzje

Książka: Józef Hen, Dziennik na nowy wiek

Józef Hen, Dziennik na nowy wiekNa okładce „Dziennika na nowy wiek” czytamy, że „z tą książką pod ręką należy obawiać się bezsennych nocy”. Można by to zdanie potraktować jako zabieg marketingowy (którym jest w istocie), rzecz jednak w tym, że to szczera prawda.

więcej »

Książka: Hanna Krall, Różowe strusie pióra

Hanna Krall, Różowe strusie pióraŚwiat tworzą okruchy, drobiazgi, drobne cząstki i szczegóły przechowywane w ludzkiej pamięci - zdaje się mówić Hanna Krall swoją najnowszą książką „Różowe strusie pióra". Książką niepozorną, wyciszoną i wspaniałą.

więcej »

Książka: Bogumił Hrabal, Auteczko

Bogumił Hrabal, AuteczkoWydawnictwo Znak wznowiło druk książki Bogumiła Hrabala Auteczko. Swoją premierę w Polsce utwór ten miał w 2003 roku. Nowa, równie pięknie wydana, książka leży już na półkach księgarń. "Czeka" na tych, którzy jeszcze nie mieli okazji jej przeczytać.

więcej »

Książka: Robert D. Hill, Pozytywne starzenie się - wiedza daje nadzieję

Robert D. Hill, Pozytywne starzenie się - wiedza daje nadziejęWraz z procesem starzenia się licznych społeczeństw powstaje coraz więcej poradników na temat jesieni życia. Jednym z nich jest książka Roberta D. Hilla. Na łamach swej pracy autor przygląda się sposobom spędzania starości, stereotypom jej dotyczącym, analizuje możliwości pozytywnego spędzania jesieni życia i odwołując się do badań naukowych daje konkretne wskazówki dotyczące poprawy bytu w wieku sędziwym.

więcej »

Książka: Piszmy wspomnienia, szanujmy ich treść

Piszmy wspomnienia, szanujmy ich treść"Szanujmy wspomnienia, smakujmy ich treść. Nauczmy się je cenić. Szanujmy wspomnienia, bo warto coś mieć, Gdy zbliży się nasz count desiere" – śpiewali przed laty Skaldowie. Nie sposób odmówić tej – prostej przecież – piosence racji. Wspomnienia pielęgnować można na różne sposoby. Najpopularniejszy z nich to oczywiście zbieranie pamiątkowych zdjęć. Nie ma chyba domu w Polsce, gdzie nie byłoby albumu z rodzinnymi fotografiami. O wiele rzadszym, ale uprawianym przez wielu naszych rodaków, sposobem na rejestrację przeszłości, jest pamiętnik.

więcej »

Książka: Alexandra, Kot spada na cztery łapy- czyli sztuka adaptacji

Alexandra, Kot spada na cztery łapy- czyli sztuka adaptacjiKot spada na cztery łapy – czyli sztuka adaptacji to powieść oparta na wątkach autobiograficznych. Akcja zaczyna się na pokładzie Air France, pomiędzy Nowym Jorkiem a Paryżem. Sympatyczna Szwajcarka polskiego pochodzenia, ocalałe dziecko oświęcimskie, powierza swojej towarzyszce podróży skomplikowaną historię swojego życia, pełnego dramatycznych sytuacji, nieporozumień i tajemnic…

więcej »

Książka: Antoni Libera, Madame - powieść dla elit?

Antoni Libera, Madame - powieść dla elit?Czy istnieje we współczesnej literaturze polskiej taki gatunek, jak powieść elitarna? Jak dzisiaj rozumieć to pojęcie? Sztuka elitarna – a więc i literatura - potencjalnie jest skierowana do wszystkich. Wymaga ona jednak szerokiej wiedzy i obycia kulturowego odbiorcy. Aby zrozumieć dzieło elitarne, potrzebna jest dobra znajomość historii, literatury, muzyki. Już Przybyszewski wskazywał na sztukę elitarną jako sztukę „tworzoną przez wybranych dla wybranych, przez wielkich dla wielkich”.

więcej »

Książka: Naszyjnik z Madrytu - o miłościach, zdradach, seksie i jedzeniu

Naszyjnik z Madrytu - o miłościach, zdradach, seksie i jedzeniuIga ma 35 lat i wszelkie predyspozycje ku temu, by uznać ją za kobietę szczęśliwą i spełnioną. Rozrzucone skarpety i drobne sprzeczki to nic w porównaniu z tym, co widzi się w telewizji. Żadnej przemocy w rodzinie, żadnych zdrad ani kłamstw. A za to kochający mąż, dwoje rezolutnych dzieci, piękny dom, przyjaciele, na których można polegać, satysfakcjonująca praca i stabilizacja materialna. Żyć nie umierać. Sielski obrazek rodzinny psuje odrobinę matka Igi, właścicielka pary niebotycznie długich nóg i zbyt artystycznego podejścia do życia, a także dwoje drobnomieszczańskich hipokrytów, uosabianych przez teściów bohaterki. I tak jest do pewnego czwartku.

więcej »

Książka: Siła codzienności - książka o fundamentach, na których sławni ludzie opierają powszedniość

Siła codzienności - książka o fundamentach, na których sławni ludzie opierają powszedniośćPatetyczne chwile zdarzają się w naszym życiu rzadko i pewnie dlatego darzymy je estymą i z ogromną tkliwością wracamy do nich we wspomnieniach. Jednocześnie pamięć o podniosłych sytuacjach wyznacza niejako bieg naszej codzienności: uczucia, emocje, wartości towarzyszące niezwykłym chwilom stanowią fundament, na którym kształtujemy swoją powszedniość. O tym jest książka „Siła codzienności” Marzanny Graff- Oszczepalińskiej.

więcej »

Książka: Foe - Świat rozbitka u Johna Maxwella Coetzee

Foe - Świat rozbitka u Johna Maxwella CoetzeeKim jest współczesny człowiek? Rozbitkiem na bezludnej wyspie? Jaka jest granica naszej akceptacji drugiego człowieka? Czym jest komunikacja międzyludzka - czy tylko zlepkiem słów, które nie zawsze dotykają głębi istoty myśli? Wreszcie, czym jest opowieść - jaka jest istota jej snucia, ile potrafimy zawrzeć w niej prawdy, ile ludzka pamięć potrafi lub chce spamiętać? To tylko niektóre pytania, które nasuwają się po przeczytaniu powieści pt. „Foe” Johna Maxwella Coetzee.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]


Polecamy EWST.pl Aktywni 50+ Kosciol.pl Umierać po ludzku Oferty pracy