Strona główna Styl życia Kultura Wiadomości

Muzyka wywołuje kilkanaście podstawowych emocji

fot. Desiré 🙏 Dazzy 🎹🎶 K-e-k-u-l-é from PixabayHymn USA wywołuje poczucie dumy, „The Shape of You" Eda Sheerana radość, a „och, la la!" najlepiej podsumowuje uwodzicielską moc „Careless Whispers" George'a Michaela.

więcej »

Muzyka jest podobnie oceniana w różnych kulturach, poza utworami o miłości

fot. Ri Butov from PixabayMuzyka przybiera różne formy w różnych kulturach na całym świecie, ale naukowcy z Yale odkryli, że niektóre motywy są powszechnie rozpoznawalne przez ludzi na całym świecie z jednym ciekawym wyjątkiem - piosenkami miłosnymi.

więcej »

Jak oglądanie sztuki online wspomaga nasz dobrostan

Kładka japońska, Claude Monet, fot. National Art Gallery, WashingtonSztuka może pozytywnie wpływać na nasz nastrój. Czy działa to jednak również wtedy, gdy oglądamy obrazy na ekranie? Międzynarodowy zespół badawczy postanowił to sprawdzić.

więcej »

Dlaczego kochamy czarne charaktery w filmach i serialach

fot. Jordy from PixabayBez względu na to, jak egoistyczna, żądna władzy lub chciwa jest dana postać, dla wielu z nas ta ciemna strona osobowości jest pociągająca - częściowo ze względu na nasze przypuszczenia, że niektórzy mogą mieć i dobre nieujawniane cechy. Na University of Michigan sprawdzono, jak oceniamy bohaterów filmowych i odkryto, że zarówno dorośli, jak i dzieci częściej twierdzili, że złoczyńcy są wewnętrznie dobrzy, niż że bohaterowie są wewnętrznie źli.

więcej »

Chcesz poprawić samopoczucie? Oglądaj te filmy!

fot. collage Senior.pl / CanvaCzas świąteczno-noworoczny to także pora, w której często oglądamy filmy, które poprawiają nam samopoczucie. Okazuje się, że taka "filmoterapia" rzeczywiście działa. Jakie zatem gatunki i tytuły filmowe powinny znaleźć się w reertuarze na poprawę nastroju?

więcej »

Literacki Nobel 2022 dla Annie Ernaux

Annie Ernaux fot. Lucas_Destrem — Travail personnel, CC BY-SA 3.0, Wikimedia CommonsW 2022 roku literackiego Nobla przyznano Annie Ernaux „za odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką ujawnia korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia co do osobistej pamięci".

więcej »

Obcowanie ze sztuką (także online) poprawia samopoczucie

fot. Michael Siebert from PixabayOglądanie dzieł sztuki w czasie zwiedzania galerii i muzeów może mieć istotny wpływ na nastrój, poziom stresu i samopoczucie. Psychologowie postanowili sprawdzić, czy to samo dotyczy oglądania sztuki w przestrzeni cyfrowej. Jak się okazuje, krótka, trzyminutowa wizyta na internetowej wystawie sztuki lub kultury także ma istotny pozytywny wpływ na subiektywne samopoczucie.

więcej »

Czytanie Szekspira pozytywnie wpływa na aktywność mózgu

fot. 5598375 from PixabayJęzyk szekspirowski pobudza pozytywną aktywność mózgu.

więcej »

Dlaczego ludzie lubią horrory?

fot. Sammy-Williams from PixabayTeorie wyjaśniające i przewidujące ludzkie zachowanie bazują na założeniu, że ludzi dążą do przyjemności i unikają bólu. Jak można to jednak pogodzić z angażowaniem się w doświadczenia, o których wiadomo, że wywołują negatywne emocje, takie jak oglądanie horrorów? Wydaje się to sprzeczne z intuicją, że widzowie dobrowolnie decydują się na spędzenie około dwóch godzin na oglądaniu filmu, który wywołuje strach.

więcej »

Co sprawia, że ludzie oglądają filmy pełne przemocy?

fot. Victoria Borodinova from PixabayDlaczego rozlew krwi i przemoc przyciąga widzów? Eksperci w dziedzinie komunikacji odkryli, że ludzie częściej oglądają filmy z krwawymi scenami agresji, jeśli czują, że konfrontacja z brutalnymi aspektami prawdziwego życia ma sens.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy EWST.pl Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Uniwersytety Trzeciego Wieku Internetowe Stowarzyszenie Seniorów Oferty pracy