Strona głównaKulturaBlogowanie

Blogowanie

„Blog wrósł w powszechną świadomość w tempie niezwykłym pod każdym względem. Czym jest ta forma porozumiewania, która tak nagle stała się częścią naszej kultury?”Nad zjawiskiem blogowania zastanawia się autorka polecanej przez nas książki, Jill Walker Rettberg.
Blogowanie„Blogowanie” nie jest podręcznikiem zawierającym rady jak pisać na blogu. W siedmiu rozdziałach poznajemy historię blogowania, dowiadujemy się od czego pochodzi nazwa „blog” i co ma wspólnego z żeglowaniem. Autorka szczegółowo analizuje wybrane trzy blogi, każdy inny, oczywiście nie polskie.

W rozdziale „Od bardów do blogów” omawia blogowanie w kontekście historycznym, związki z wynalazkiem druku, szerzeniem się umiejętności pisania i czytania oraz upowszechnianiem dostępu do . Stwierdza, że „Blog nie jest po prostu formą zrodzoną na zasadzie przeciwieństwa w stosunku do innych mediów, lecz ma cechy wspólne z wieloma innymi formami komunikacji, które funkcjonowały w ciągu minionych kilkuset lat”.

Dzięki książce poznajemy współczesne badania blogów jako przestrzeni społecznych, uwzględniające i badające związki między a portalami społecznymi jak Facebook. Rettberg, na konkretnych przykładach, analizuje podobieństwa i związki między blogowaniem a dziennikarstwem obywatelskim. Okazuje się, że za pomocą blogów można też zarabiać, autorka przedstawia przykłady takich rozwiązań. Nawet firmy prowadzą swoje blogi, starając się mówić „ludzkim głosem” do swoich klientów obecnych lub przyszłych.

„Czy za 20 lat będziemy nadal blogować? A jak będzie za lat 50 czy 100? Blogowanie trwa zaledwie od dekady, a więc zbyt krótko, abyśmy mogli wiedzieć jak zniesie kolejne dziesięciolecia”.

I na koniec: „...jeśli chce się rzeczywiście zrozumieć blogi należy zacząć pisać własny i czytać inne. To proste. Jeżeli jeszcze nie blogujecie, pora spróbować”.
Polecam.

p.s. zaczęłam w październiku 2009 roku po przejściu na emeryturę.

Rettberg Jill Walker – Blogowanie PWN 2012

O autorce: Jill Walker Rettberg jest Norweżką, pracuje na Uniwersytecie w Bergen. Prowadzi dwa blogi – jeden dotyczący jej badań, drugi – na użytek studentów uczestniczących w prowadzonych przez nią zajęciach O książce: Autorka zaczęła blogować w październiku 2000 roku gdy pracowała nad doktoratem. „Jak większość blogerów poznawałam blogowanie przez uprawianie tego zajęcia”.

Irena Brojek (Alodia1949) / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy