Książka: Michał Ogórek, Adam Pękalski - Poczet królów polskich
Bardzo się wzruszyłam czytając wstęp, ale wystarczyło, że przewróciłam kartkę i zobaczyłam, że pierwszym opisywanym królem jest Mieszko I.
Film: Pamiątki Clare Darling
Clare to seniorka samotnie mieszkająca w dużym, pełnym cennych przedmiotów, domu. Nagle usłyszała głos Boga, że to ostatni dzień jej życia. Postanowiła więc wszystko co ma wystawić na sprzedaż. Z pomocą młodych pracowników kamieniołomów wynosi je na trawnik przed domem. Są tam, między innymi, drogocenne XIX-wieczne mechaniczne lalki, które kolekcjonowała i, mam wrażenie, bardziej kochała niż rodzinę.
Książka: Margaret Atwood, Grace i Grace
Kanadyjska pisarka sięgnęła do prawdziwej historii życia Grace Marks. Osnową powieści jest próba wyjaśnienia czy Grace brała udział w morderstwie dwóch osób w 1843 roku. Po odkryciu morderstwa służący, który zabił pracodawcę i jego kochankę został skazany na śmierć a ona na długoletnie więzienie - siedziała w nim ponad 28 lat, wyszła mając 46.
Film: "Przemytnik" Clinta Eastwooda - za tysiące dolarów
Clint Eastwood zaczął karierę aktorską w spaghetti westernach, jeden z nich nosi tytuł „Za garść dolarów”. W tym filmie stawka jest o wiele wyższa - można go więc zatytułować "Za tysiące dolarów".
Film: Ciemno, prawie noc. Szukaj niekochanych
„Problem w Polsce polega na tym, że nie ci mają dzieci, co powinni”. Dziennikarka Alicja Tabor (Magda Cielecka) przyjeżdża do Wałbrzycha, aby zebrać materiały do reportażu o zaginionych dzieciach. Zatrzymuje się w opustoszałym rodzinnym domu gdzie nie ma elektryczności. Jest jesień, więc krótki dzień a i pogoda bezsłoneczna. Przez okno widać szary sad z czerwonymi plamami dojrzałych jabłek.
Książka: Unikatowa encyklopedia
Nie tak dawno ukazała się, pierwsza w Polsce, pięciotomowa encyklopedia, która podejmuje zagadnienia starzenia się, starości i niepełnosprawności, przygotowana przez szerokie grono specjalistów, a której redaktorem naukowym jest prof. Adam A. Zych.
Książka: Guillermo del Toro, Daniel Kraus, Kształt wody
„Czy inteligencja to analizy i obliczenia? Czy też prawdziwa inteligencja musi zawierać składnik moralny?" Pisarz i reżyser stworzyli razem niezwykłą opowieść...
Książka: Małe eksperymenty ze szczęściem. Sekretny dziennik Hendrika Groena lat 83 i ¼.
„Im człowiek starszy, tym bardziej szwankuje jego prawidłowa samoocena”. Dziennik zaczyna się 2 stycznia 2013 roku i jest prowadzony do końca roku. Bohater mieszka w domu opieki, ma osobny pokój z łazienką i możliwością zrobienia sobie kawy czy herbaty. Jest średnio mobilny, więc kupuje elektryczny skuterek.
Film: Bękart, artysta, kamerdyner - Filip Bajon bez zmian
Filip Bajon widocznie lubi tematykę pogranicza skoro nie wystarczył mu „Magnat” i jego telewizyjna wersja czyli serial „Biała wizytówka”. Tym razem przez 45 lat znajdujemy się na Kaszubach, czyli na pograniczu Polski i Prus.
Książka: Wojciech Orliński, Lem. Życie nie z tej ziemi
Nigdy nie wiadomo czy biografie znanych osób więcej ukrywają, czy odkrywają. Jeśli autor lubi opisywaną postać zapewne nie chce jej skrzywdzić lub obrazić i wtedy książka jest rzetelna acz z lekka ocenzurowana. Ale w życiu każdego człowieka są momenty zbyt bolesne, aby o nich opowiadać.