Strona głównaKulturaCiemno, prawie noc. Szukaj niekochanych

Ciemno, prawie noc. Szukaj niekochanych

„Problem w Polsce polega na tym, że nie ci mają dzieci, co powinni”. Dziennikarka Alicja Tabor (Magda Cielecka) przyjeżdża do Wałbrzycha, aby zebrać materiały do reportażu o zaginionych dzieciach. Zatrzymuje się w opustoszałym rodzinnym domu gdzie nie ma elektryczności. Jest jesień, więc krótki dzień a i pogoda bezsłoneczna. Przez okno widać szary sad z czerwonymi plamami dojrzałych jabłek.
fot. Ciemno, prawie nocW tym filmie teraźniejszość przeplata się z przeszłością gdzie jest wiele trupów zarówno fizycznych, moralnych jak i psychicznych. Wypadają one z szaf pamięci Anny, jej sąsiada, matki zaginionej dziewczynki, dyrektora domu dziecka, jego żony i jeszcze paru osób.
Realizm pomieszano z baśniowością, bo akcja dzieje się nie tylko w mieście, także poza nim gdzie jest kraina Kotojadów, Kotolubów i osób żyjących poza stereotypem i przeciętnością.

Zgodnie z tytułem akcja filmu rozpoczyna się, w ledwie rozświetlonych, ciemnościach, najpierw pociągu a potem drogi do domu.

Mamy tu nagromadzenie wszelkich okropności poczynając od II wojny światowej (nazizm), wyzwolenie w postaci sowieckiego żołdactwa, gwałcącego nastolatkę, dziecięcą pornografię, kazirodztwo, , handel dziećmi, chorobę psychiczną. Jak dla mnie zbyt duże nagromadzenie faktów mających świadczyć o panującym wszechwładnie Złu. Sądząc na podstawie filmu w Wałbrzychu jest ciągle prawie noc. Nie wiem czy mieszkańcy zgodziliby się z tą tezą.

Twórca nawiązuje też do przeszłości miasta za pomocą postaci księżnej Daisy i jej siedmiometrowego sznura pereł.

Przeszłość z którą mierzy się bohaterka jest przerażająca i choć pozornie jest kobietą sukcesu blizny przeszłości będzie miała do końca życia. Kompletnie więc nie przekonała mnie mała, końcowa nutka optymizmu.

Gdyby nie świetni aktorzy dla mnie ten film nie byłby wart obejrzenia.fot. 2 gwiazdki

Irena Brojek (Alodia1949) / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy