Książka: Michał Ogórek, Adam Pękalski - Poczet królów polskich
Bardzo się wzruszyłam czytając wstęp, ale wystarczyło, że przewróciłam kartkę i zobaczyłam, że pierwszym opisywanym królem jest Mieszko I.
Książka: Margaret Atwood, Grace i Grace
Kanadyjska pisarka sięgnęła do prawdziwej historii życia Grace Marks. Osnową powieści jest próba wyjaśnienia czy Grace brała udział w morderstwie dwóch osób w 1843 roku. Po odkryciu morderstwa służący, który zabił pracodawcę i jego kochankę został skazany na śmierć a ona na długoletnie więzienie - siedziała w nim ponad 28 lat, wyszła mając 46.
Książka: Unikatowa encyklopedia
Nie tak dawno ukazała się, pierwsza w Polsce, pięciotomowa encyklopedia, która podejmuje zagadnienia starzenia się, starości i niepełnosprawności, przygotowana przez szerokie grono specjalistów, a której redaktorem naukowym jest prof. Adam A. Zych.
Książka: Guillermo del Toro, Daniel Kraus, Kształt wody
„Czy inteligencja to analizy i obliczenia? Czy też prawdziwa inteligencja musi zawierać składnik moralny?" Pisarz i reżyser stworzyli razem niezwykłą opowieść...
Książka: Małe eksperymenty ze szczęściem. Sekretny dziennik Hendrika Groena lat 83 i ¼.
„Im człowiek starszy, tym bardziej szwankuje jego prawidłowa samoocena”. Dziennik zaczyna się 2 stycznia 2013 roku i jest prowadzony do końca roku. Bohater mieszka w domu opieki, ma osobny pokój z łazienką i możliwością zrobienia sobie kawy czy herbaty. Jest średnio mobilny, więc kupuje elektryczny skuterek.
Książka: Wojciech Orliński, Lem. Życie nie z tej ziemi
Nigdy nie wiadomo czy biografie znanych osób więcej ukrywają, czy odkrywają. Jeśli autor lubi opisywaną postać zapewne nie chce jej skrzywdzić lub obrazić i wtedy książka jest rzetelna acz z lekka ocenzurowana. Ale w życiu każdego człowieka są momenty zbyt bolesne, aby o nich opowiadać.
Książka: Elżbieta Isakiewicz, Kocio
O istnieniu Elżbiety Isakiewicz dowiedziałam się z Facebooka. A gdy okazało się, że jej książkę „Kocio” można zamówić przez Internet i odebrać niedaleko domu to nie mogłam odmówić sobie tej przyjemności.
Książka: Paula Hawkins, Zapisane w wodzie
Polski tytuł książki bardzo dobrze oddaje całą jej treść. Bo czytając miałam wrażenie, że wszystkie pomysły i wątki autorka wrzuciła do wirującej wody, która wszystko pomieszała i poplątała. Widocznie Hawkins uwierzyła, że jest to bardzo nowoczesny i trendy sposób pisania, który zachwyci czytelników. Mnie jakoś nie uwiódł.
Książka: Anna Kamińska, Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak
Czy Simona Kossak odziedziczyła talent po przodkach, dlaczego wybrała Białowieżę, dlaczego została pochowana w Porytem a nie w rodzinnym Krakowie i jaka byla naprawdę? Tego dowiedziecie się z książki Anny Kamińskiej.
Książka: Andrzej Meller, Czołem, nie ma hien. Wietnam jakiego nie znacie
„Jak opisać ten wietnamski patchwork. Jak poznać kraj i jego mieszkańców bez znajomości języka? (…) Jedna połowa świata nie wie jak żyje druga” i tę lukę poznawczą autor próbuje wypełnić opowiadając o kraju, który miał nieszczęście być najpierw podbity i wykorzystywany przez Chiny, potem Francuzów a na koniec niszczony napalmem w czasie długoletniej wojny przez Amerykanów.