Strona głównaKulturaSławomir Leśniewski, Drapieżny ród Piastów

Sławomir Leśniewski, Drapieżny ród Piastów

Pobożni władcy czy żądni krwi zbrodniarze? Łagodne białogłowy czy podstępne uwodzicielki? Poznaj prawdziwe oblicze piastowskich władców.
fot. Wydawnictwo LiterackieW książce znalazły swoje miejsce postacie zarówno powszechnie znane z lekcji historii jak Bolesławowie: Chrobry, Szczodry czy Krzywousty, jak i również bardziej „tajemnicze”: siostra Mieszka I – Adelajda albo Bolesław Rogatka. Łączy ich jedno - na tle innych przedstawicieli dynastii wyróżniali się nietuzinkową osobowością oraz inteligencją połączoną częstokroć z geniuszem politycznym i zdolnościami militarnymi. Jednocześnie byli też znani z okrucieństwa, porywczości i bezwzględności w sprawowaniu rządów nad poddanymi i w rozprawach z przeciwnikami politycznymi, nawet z najbliższymi krewnymi.

Opisane zostały najsłynniejsze konflikty , m. in. konflikt księcia Bolesława z biskupem Stanisławem, rzeź w Gąsawie i bunt wójta Alberta za czasów Łokietka, jak i epizody bardziej „plotkarskie” - chociażby podboje miłosne Kazimierza Wielkiego i ich konsekwencje.

Autor opowiada jak przemyślną i pełną podstępów politykę potrafili prowadzić rządzący, w jakich sytuacjach i z jakich powodów dopuszczali się mrożących krew w żyłach zbrodni, a czasem nawet – o ponurej satysfakcji, jaką z nich czerpali.

"Drapieżny ród Piastów" to nie tylko porcja rzetelnej historycznej wiedzy, ale też pasjonująca opowieść o polskich władcach, która w niczym nie ustępuje popularnym obecnie wielotomowym sagom historycznym czy fantasy, taki m jak np. książki .
Wstęp. Drapieżny ród. Mroczne dzieje Piastów
Mitem jest dość powszechne przekonanie o nienawidzących wojny Słowianach. Podobnie jak wyobrażenie o Polakach, którzy, w przeciwieństwie do ościennych nacji, mieli się jakoby brzydzić okrucieństwem i skrytobójstwem. Dzieje naszej pierwszej dynastii z pewnością dowodzą czegoś zgoła innego. Książęta i królowie z rozrośniętego nad podziw rodu Piastów — genealogia zawiera niemal sześćset postaci, w tym dwustu osiemdziesięciu jeden panujących — przez kilka stuleci dawali liczne przykłady bestialstwa, nie pozwalając się zdystansować pod tym względem przedstawicielom innych europejskich dynastii. Barbarzyństwo i bezwzględność, wymieszane częstokroć z geniuszem politycznym, zdolnościami militarnymi i inteligencją, które pozwalały im dokonywać wielkich czynów, towarzyszyły Piastom w sprawowaniu rządów nad poddanymi i w rozprawach z przeciwnikami politycznymi. Także z najbliższymi krewnymi. To w ich kręgu nader często dopatrywali się i znajdowali — prawdziwych lub wyimaginowanych — śmiertelnych wrogów, których należało usunąć.




Sławomir Leśniewski (ur. 1959) – doświadczony popularyzator historii, autor kilkunastu książek, m.in.: najnowsza, świetnie przyjeta: Potop. Prawdziwa historia gry o tron i władzę, a także Historia Polski (1994; 2010), I i II wojna światowa (2011), Jan Zamoyski – hetman i polityk (2008), Książę Józef. Wódz i kochanek (2012), Mata Hari. Zdradzona przez wszystkich (2013), Historia tajemnic (2007), Poczet polskich królów i książąt (2011), Poczet hetmanów polskich i litewskich (1992), Wojsko Polskie w służbie Napoleona. Legia Nadwiślańska, lansjerzy nadwiślańscy (2008) oraz monografii bitew (Jerozolima 1099, Konstantynopol 1204, Marengo 1800, Wagram). Publikował artykuły historyczne m.in. w „Polityce”, „Rzeczpospolitej” i „Focusie”. Z zawodu jest adwokatem

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć