Strona głównaKulturaUczta Babette

Uczta Babette

Piękna ekranizacja opowiadania Karen Blixen, stworzona w 1987 roku przez Gabriela Axela.
Uczta BabetteAkcja filmu toczy się w XIX-wiecznej Danii. Dwie dorosłe siostry mieszkają w odizolowanej wiosce rybackiej z ojcem, który jest pastorem niewielkiego protestanckiego kościoła. Pomimo szansy opuszczenia wioski, siostry zostały w wiosce by być z ojcem. Jedna z sióstr odrzuca możliwość występu na paryskich scenach operowych, do czego namawia ją przebywający we wsi francuski śpiewak.

Po latach w wiosce pojawia się Babette - uciekinierka z ogarniętego rewolucją Paryża. Błaga rodzinę, żeby ją przygarnęła jako służącą. Zatrzymuje się u starzejących się sióstr. Przez kilkanaście lat pracuje jako służąca, pomaga w gospodarstwie, żyje ubogo i skromnie. Pewnego dnia dowiaduje się, że na los loteryjny, wykupiony jeszcze w ojczyźnie, padła duża wygrana. Babette postanawia zorganizować ucztę dla skłóconych mieszkańców osady, o której rozprawiać będą przez następne kilkadziesiąt lat...

Zdjęcia do tytułowej uczty trwały dwa tygodnie, zaś wszystkie potrawy przygotowano według XIX-wiecznych francuskich przepisów.

Film to jeden największych przebojów lat osiemdziesiątych, o którym zachwycony francuski krytyk pisał, iż jest arcydziełem prostoty. Adaptacja opowiadania Karen Blixen ("Pożegnanie z Afryką").

"Ucztę Babette" nagrodzono Oscarem oraz nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu zagranicznego. Nominowaną ją również do Złotego Globu.


 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy