Strona głównaKulturaDlaczego kochamy czarne charaktery w filmach i serialach

Dlaczego kochamy czarne charaktery w filmach i serialach

Bez względu na to, jak egoistyczna, żądna władzy lub chciwa jest dana postać, dla wielu z nas ta ciemna strona osobowości jest pociągająca - częściowo ze względu na nasze przypuszczenia, że niektórzy mogą mieć i dobre nieujawniane cechy. Na University of Michigan sprawdzono, jak oceniamy bohaterów filmowych i odkryto, że zarówno dorośli, jak i dzieci częściej twierdzili, że złoczyńcy są wewnętrznie dobrzy, niż że bohaterowie są wewnętrznie źli.
Dlaczego kochamy czarne charaktery w filmach i serialach [fot. Jordy from Pixabay]
- Innymi słowy, ludzie wierzą, że istnieje rozbieżność między zewnętrznymi zachowaniami złoczyńcy a jego wewnętrznym, prawdziwym „ja", i to ma być różnica między złoczyńcami i bohaterami - mówi psycholog Valerie Umscheid.

Wewnętrznie złoczyńcy mają być trochę mniej źli, niż się wydaje na zewnątrz, tymczasem bohaterowie są w pełni dobrzy wewnątrz i na zewnątrz - tak to zwykle widzimy.

Do testów zaproszono kilkaset dzieci i ludzi dorosłych, by ustalić, jak pojmują aspołeczne czyny popełniane przez złoczyńców. Skupiono się na ocenach uczestników fikcyjnych złoczyńców i bohaterów, takich jak Urszula z „Małej Syrenki" i Woody z „Toy Story".

Dzieci postrzegały działania i emocje złoczyńców jako zdecydowanie negatywne. Poproszono też uczestników w różnym wieku o ocenę moralnego i prawdziwego „ja" bohaterów i złoczyńców. Jak się okazało, zarówno młodsi, jak i starsi wykazywali asymetrię w osądach: według widzów złoczyńcy częściej niż bohaterowie mieli prawdziwe „ja", które różniło się od ich zewnętrznego zachowania.

- Zarówno dzieci, jak i dorośli wierzyli, że postacie takie jak Urszula cechują się wewnętrzną , pomimo złych czy niemoralnych działań, które regularnie się podejmują - mówi Umscheid.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy