Strona głównaKultura„Dojrzałe kino” po kanadyjsku

„Dojrzałe kino” po kanadyjsku

W najbliższą środę 27 listopada o godzinie 11.00 krakowscy seniorzy będą mogli zobaczyć kolejny seans z cyklu „Dojrzałe kino”. W ramach cotygodniowych pokazów filmowych krakowskie Kino Pod Baranami pokaże ciekawy dokument kanadyjskiej aktorki i reżyserki Sally Polley „Historie rodzinne”.
Pokazy z cyklu „” to pomysł na wciągnięcie seniorów w bieżący obieg kultury. W ramach „Dojrzałego Kina” nie proponuje się widzom klasyki, czyli , które pamiętają z czasów swojej młodości, lecz pozycje premierowe, świeże tytuły z bieżącego repertuaru Kina Pod Baranami. Każda projekcja poprzedzona jest krótką prelekcją pani redaktor Marii Malatyńskiej. Kończy się zaś burzliwą dyskusją z udziałem publiczności. „Dojrzałe Kino” to także okazja do spotkania ze znajomymi przy kawie, herbacie i ciasteczku, które funduje widzom Kino Pod Baranami.

HISTORIE RODZINNE | STORIES WE TELL, reż. Sarah Polley, Kanada 2012, 108’
fot. Historie rodzinne DK
Niezwykły, odważny i przełamujący gatunkowe konwencje film nominowanej do Oscara scenarzystki i reżyserki Sary Polley, pokazuje, że prawda zawsze zależy od tego, kto ją przedstawia.

Polley, w podwójnej roli filmowca i detektywa, prowadzi śledztwo, mające odkryć sekrety jej własnej rodziny. Rozmawia z wieloma osobami, otrzymując szczere, ale najczęściej sprzeczne odpowiedzi na te same pytania.

„Historie rodzinne” w pasjonujący sposób odsłaniają kolejne warstwy rodzinnych mitów i wspomnień, by w końcu odkryć szokującą prawdę ukrywaną przez rodziców artystki. Przyglądając się swoim bliskim, Polley udało się dotrzeć do tego, co stanowi istotę wszystkich rodzin: to pełen paradoksów, problemów i miłości tygiel przeciwieństw splątany więzami, które trudno rozwiązać.

Sarah Polley to uznana kanadyjska aktorka („Życie ukryte w słowach”), scenarzystka i reżyserka, autorka nominowanego do Oscara filmu „Daleko od niej” oraz „Take This Waltz”.

Reżyserka o filmie: „Wydaje mi się, że każdy członek rodziny ma swoją własną wersję najważniejszych, czy nawet mało znaczących wydarzeń z przeszłości. I oczywiście wszyscy oni są na sto procent przekonani, że to właśnie ich wersja jest tą prawdziwą. A to dlatego, że bez względu na to jaka faktycznie jest prawda, to te wspomnienia ukształtowały ich takimi, jakimi są dzisiaj. Rodziny cały czas próbują radzić sobie z rozbieżnościami we wspomnieniach i jest to coś co mnie fascynuje. (...) To jak do tej pory najtrudniejsza rzecz, jaką zrobiłam w trakcie mojej kariery i jednocześnie jej rezultat jest najbardziej satysfakcjonujący”.

„Film, który będziecie chcieli obejrzeć kilka razy.” David Thomson, „The Guardian”.

„Historie rodzinne są przemyślanym filmem i także formą terapii. Są rozważaniem na temat naszej potrzeby opowiadania historii - i przyznaniem, że żadna nie jest dokończona.” Małgorzata Sadowska, „Newsweek”.

Spotkania Dojrzałego odbywają się co środę, w okolicach godziny 11.00. Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: www.dojrzalekino.pl.

Kino pod Baranami
Rynek Główny 27,
Kraków (12) 423 07 68

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy