Strona głównaKultura „Sól ziemi”. Dokument o Sebastião Salgado w Dojrzałym Kinie

„Sól ziemi”. Dokument o Sebastião Salgado w Dojrzałym Kinie

W najbliższą środę 4 listopada o godzinie 11.00 krakowskie Kino Pod Baranami zaprezentuje seniorom kolejny film z cyklu Dojrzałe Kino. Tym razem na miłośników filmu dokumentalnego czeka produkcja „Sól ziemi”, która portretuje życie i twórczość znanego fotografika Sebastião Salgado.
Kino Pod Baranami w każdą środę około godziny 11.00 zaprasza widzów na Dojrzałe Kino – cykl spotkań skierowany do seniorów, podczas których mają okazję obejrzeć jedną z kinowych premier, wysłuchać prelekcji i podyskutować o dobrym . Oczekiwanie na seans umila widzom drobny poczęstunek: , i ciasteczka.

fot. Sól ziemi_4.11. DKSÓL ZIEMI | THE SALT OF THE EARTH

reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, Francja/Brazylia/Włochy 2014, 110’

12. Docs Against Gravity Film Festival 2015: nagroda publiczności
Oscary 2015: nominacja w kategorii najlepszy film dokumentalny
MFF w Cannes 2014: Nagroda Specjalna Krytyki sekcji Un Certain Regard, Wyróżnienie Specjalne Jury Ekumenicznego
MFF w San Sebastián 2014: nagroda publiczności
MFF w Troms 2014: nagroda publiczności

Film pokazuje życie Sebastião Salgado i jego prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie.

Poznajemy Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i fotografa.

Sebastião Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swym nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis.

Wim Wenders o bohaterze swojego filmu: Nie zgadzam się z tym, że jego zdjęcia są zbyt piękne lub przeestetyzowane. Kiedy fotografujesz biedę lub cierpienie, musisz podejść do tego z godnością i uniknąć pułapki voyeryzmu. To nie jest takie proste. Można to osiągnąć tylko wtedy, gdy nawiąże się dobry kontakt z ludźmi przed obiektywem i kiedy rzeczywiście wniknie się w ich sytuację. Bardzo niewielu fotografów to potrafi. Większość z nich pojawia się w danym miejscu, pstryka kilka zdjęć i ucieka. Sebasti?o tak nie pracuje. Spędza wiele czasu z ludźmi, których fotografuje, stara się ich zrozumieć, żyje z nimi, nawiązuje kontakty na tyle silne, jak to jest możliwe. Czuje wobec nich empatię. Fotografuje ich po to, aby dać im głos.

Wim Wenders potwierdza swoje reżyserskie mistrzostwo majstersztykiem - zachwycającym portretem Sebastião Salgado. (…) To niezwykła odyseja po karierze fotografa, wzbogacona monochromatyczną stylistyką Wendersa i kolorystyką Juliano. (...) Zdjęcia Salgado wyglądają fantastycznie na dużym ekranie. Variety

Zachwycające spojrzenie na człowieka, stojącego za ikonicznymi fotografiami naszych czasów. Ścieżka dźwiękowa Laurenta Petigand delikatnie wprowadza do filmu etniczne rytmy, a jej new age’owy styl podkreśla piękno obrazów. Hollywood Reporter

Spotkania Dojrzałego Kina odbywają się co środę, w okolicach godziny 11.00. Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy