Strona głównaKulturaOlga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla

Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Nagrodę za rok 2019 otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.
Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla W tym roku Literacka Nagroda Nobla została przyznana dwojgu autorom - za rok ubiegły i bieżący.

urodziła się w 1962 roku. Studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, autorka takich książek jak "Prawiek" (wyróżniony Nagrodą Kościelskich) i "Dom dzienny, dom nocny", "Księgi Jakubowe" (, . W ubiegłym roku została uhonorowana prestiżową Nagrodą Bookera, za powieść "Bieguni". Pisarka mieszka w Sudetach.
Za narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia - czytamy w uzasadnieniu Szwedzkiej Akademii Noblowskiej.Olga Tokarczuk dołączyła do grona polskich literackich noblistów, wśród których znajdują się Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Isaac Bashevis Singer (tworzący głównie w jidysh polski i amerykański pisarz), Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Literacka Nagroda Nobla! Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje! - skoomentowała Noblistka na Facebooku.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy