Strona głównaKultura„Gra tajemnic”. Film o złamaniu kodu Enigmy w Dojrzałym Kinie

„Gra tajemnic”. Film o złamaniu kodu Enigmy w Dojrzałym Kinie

W najbliższą środę 21 stycznia o godzinie 11.00 krakowskie Kino Pod Baranami zaprezentuje kolejny seans w ramach cyklu Dojrzałe Kino. Seniorzy będą mogli zobaczyć film „Gra tajemnic” opowiadający historię Alana Turinga, brytyjskiego matematyka, który złamał niemiecki kod Enigmy.
Kino Pod Baranami w każdą środę około godziny 11.00 zaprasza starszych widzów na Dojrzałe Kino – cykl spotkań skierowany do seniorów, podczas których mają okazję obejrzeć jedną z kinowych premier, wysłuchać prelekcji i podyskutować o dobrym filmie. Oczekiwanie na seans umila widzom drobny poczęstunek: kawa, herbata i ciasteczka.

fot. Gra tajemnic. DKGRA TAJEMNIC | THE IMITATION GAME
reż. Morten Tyldum, Wielka Brytania/USA 2014, 115’

Film opowiada emocjonującą historię Alana Turinga, utalentowanego brytyjskiego matematyka, który w kluczowym momencie II wojny światowej złamał niemiecki kod Enigma. Dokonania kierowanego przez niego zespołu naukowców pozwalają położyć kres najbardziej okrutnej wojnie w historii - wcześniej, niż wydawało się to możliwe. Turing w blasku chwały przystępuje do badań, których efektem będzie największa rewolucja naszych czasów - powstanie . Mimo zasług ekscentryczny geniusz wpadnie w poważne kłopoty, które doprowadzą do nieoczekiwanego zwrotu akcji.

W rolach głównych występują Benedict Cumberbatch (Sierpień w hrabstwie Osage, serial Sherlock) oraz nominowana do Oscara Keira Knightley (Duma i uprzedzenie, Niebezpieczna metoda).

Alan Turing, częściowo w oparciu o prace polskich , m.in. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, skonstruował urządzenie, które sprawiło, że rozszyfrowywanie wiadomości zapisanych przy użyciu Enigmy było dużo skuteczniejsze. Pod koniec wojny alianci bez trudu przechwytywali i odczytywali większość niemieckich depesz. Winston Churchill powiedział, że Turing był zapewne tym Anglikiem, który najbardziej przyczynił się do zwycięstwa i ocalił najwięcej istnień ludzkich. A jednak państwo potraktowało go bezlitośnie...

Cumberbatch przyznał, iż uważa film za oddanie sprawiedliwości tej niezwykłej postaci i że rola ta była dla niego wyjątkowa. W końcowych partiach filmu nie mógł powstrzymać się od łez. - Jako aktor niejako rosłem wraz z moim bohaterem i odczuwałem, co się z nim działo, na własnej skórze - mówił.

Jest w Grze tajemnic wiele z klimatu Sherlocka Stevena Moffata. Chodzi nie tylko o Benedicta Cumberbatcha, który zresztą znakomicie różnicuje obie postaci i ani przez chwilę w czasie seansu filmowego nie chce się zadać pytania: "A gdzie beret i doktor Watson?". Obie produkcje łączy jednak pewna przekora, popkulturowy ząb, dynamizm, szeroko pojęta "brytyjskość" i sprawne zarysowanie intrygi. W obu przypadkach historię niesie nieprzeciętny bohater. Dagmara Romanowska, Interia.pl

Spotkania Dojrzałego Kina odbywają się co środę, w okolicach godziny 11.00. Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: . Cykl zrealizowano przy wsparciu PISF.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy