Strona głównaKultura„Smak curry” w Dojrzałym Kinie

„Smak curry” w Dojrzałym Kinie

W ramach cyklu „Dojrzałe Kino” 5 marca oraz 7 marca o godzinie 11:00 odbędą się kolejne seansy dla dojrzałych widzów. Krakowskie Kino Pod Baranami tym razem zaprasza seniorów na ciepły i wzruszający film produkcji indyjskiej „Smak curry”. Ta produkcja zabiega widza w klimatyczną podróż do Indii.
Pokazy z cyklu „Dojrzałe Kino” to pomysł na wciągnięcie w bieżący obieg kultury. W ramach „Dojrzałego Kina” nie proponuje się widzom klasyki, czyli filmów, które pamiętają z czasów swojej młodości, lecz pozycje premierowe, świeże tytuły z bieżącego repertuaru Kina Pod Baranami. Każda projekcja poprzedzona jest krótką prelekcją red. Marii Malatyńskiej. Kończy się zaś burzliwą dyskusją z udziałem publiczności. „Dojrzałe Kino” to także okazja do spotkania ze znajomymi przy kawie, herbacie i ciasteczku, które funduje widzom Kino Pod Baranami.

fot. Smak curry. DKSMAK CURRY | THE LUNCHBOX
reż. Ritesh Batra, Indie/Francja/Niemcy 2013, 104'

Życie w Indiach jest jak hinduskie jedzenie - bogate w , smaki i kolory. Gdy wskutek kulinarnej pomyłki losy dwojga obcych sobie ludzi niespodziewanie się splotą, miłość okaże się dla nich najlepszą przyprawą.

Ila, wciąż młoda i piękna gospodyni domowa, postanawia dodać trochę koloru swemu bezbarwnemu małżeństwu. Kobieta ma wielką nadzieję, że nowa potrawa, której smak doprowadziła do doskonałości, przyspieszy bicie serca jej wiecznie nieobecnego męża. Specjalna przesyłka z jedzeniem, wysłana do niego do biura, przez pomyłkę trafia w ręce innego mężczyzny. Podejrzewając, że ktoś obcy zjada przygotowane przez nią posiłki, następnego dnia Ila wkłada do przesyłki nie tylko obiad, ale też liścik. Wieczorem dostaje od nieznajomego odpowiedź...

Tak rozpoczyna się pełna subtelnych emocji historia dwojga ludzi, pragnących nadać życiu odrobinę smaku.

Filmowy debiut Ritesha Batry, który światową premierę miał podczas Tygodnia Krytyki na MFF w Cannes. Jego ostatni krótki metraż - Cafe Regular, Cairo - pokazało ponad 40 międzynarodowych festiwali i zdobył 12 wyróżnień, w tym nagrodę FIPRESCI na MFF w Oberhausen, Specjalną Nagrodę Jury na festiwalu Tribeca i MMF w Chicago.

Reżyser o filmie: „Mieszkańcy Mumbaju sami są trochę jak takie pudełka z obiadem. Upchani w środkach masowego transportu jak sardynki albo towary na produkcyjnej taśmie, dostarczani są codziennie rano z domów do pracy, by wieczorem pokonać tę samą trasę w drugą stronę. Zmęczeni i bez chwili na refleksję, czy marzenia. To wielkie miasto potrafi być okrutne, ale też czasami jest wielce łaskawe. Historia, którą opowiadam w moim filmie zaczyna się właśnie od tej jednej na milion źle dostarczonej przesyłki z obiadem i pokazuje, że nadzieja często przychodzi z najmniej spodziewanych miejsc”.

Spotkania Dojrzałego Kina odbywają się co środę, w okolicach godziny 11.00. Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy