Strona głównaKultura„Świt” zaprasza na najlepsze polskie filmy ubiegłego roku

„Świt” zaprasza na najlepsze polskie filmy ubiegłego roku

W dniach 17 – 28 stycznia w warszawskim Domu Kultury „Świt” odbędzie się Mała Retrospekcja 33 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Bilet na 1 seans kosztuje tylko 10 zł, a karnet na wszystkie - 30 zł.
W programie retrospekcji znajdują się takie filmy, jak: „33 Sceny z Życia” Małgorzaty Szumowskiej, „Niezawodny System” Izabeli Szylko, „Boisko Bezdomnych” Katarzyny Adamik i „Mała Moskwa” Waldemara Krzystka.

„33 sceny z życia” to dramat obyczajowy opowiadający o losach trzydziestoparoletniej Julii - fotograficzki odnoszącej znaczące sukcesy artystyczne. Żyje w zamożnej, inteligenckiej rodzinie, ale jej szczęśliwe życie między Krakowem a wiejską działką kończy się. Najpierw zdycha kochany przez wszystkich pies, a wkrótce u jej matki lekarze diagnozują raka. Choroba matki jest dla Julii wyzwaniem, z którym radzi sobie tylko dzięki pomocy Adriana - przyjaciela z którym dzieli swoją pracownię.

„Niezawodny system” to pogodna opowieść o starszej pani o imieniu Maria (Alina Janowska) próbującej naprawić błąd z przeszłości i odzyskać bezcenny naszyjnik. Bohaterka opracowuje niezawodny system, który ma jej zapewnić wygraną w kasynie. Poczynania wiekowej damy przyciągają zainteresowanie młodego hazardzisty (Szymon Bobrowski), który postanawia zdobyć jej zaufanie i rozpracować metodę. Osobą pani Marii interesuje się też emeryt z sąsiedztwa (Wojciech Siemion). W retrospekcjach śledzimy dramatyczne wydarzenia sprzed lat, w wyniku których Maria lekkomyślnie straciła naszyjnik – symbol młodzieńczej miłości.
„Boisko bezdomnych” to dramat obyczajowy opisujący losy Księdza, Kosmonauty, Ministra, Wariata, Górnika, Rolnika i faceta z wyrokiem.

Łączy ich miejsce zamieszkania - Dworzec Centralny. Wkrótce dołączy do nich były piłkarz reprezentacji Polski, którego wielką karierę przerwała kontuzja. Dzięki temu spotkaniu zostaną przyjaciółmi i stworzą drużynę. Choć trudno w to uwierzyć, wkrótce wyruszą na podbój świata - po mistrzostwo...

Akcja „Małej Moskwy” rozgrywa się w roku 1967. Jura, pilot i niedoszły kosmonauta, trafia do Legnicy (Małej Moskwy), największego garnizonu wojsk radzieckich w Europie Wschodniej. Towarzyszy mu piękna, młoda żona - Wiera. Zafascynowana polską poezją i muzyką Rosjanka, wygrywa „konkurs przyjaźni”, śpiewając w części po polsku „Grande Valse Brillante” Ewy Demarczyk. Wtedy właśnie poznaje polskiego oficera i muzyka – Michała. Początkowo broni się przed obudzonym wówczas uczuciem, w końcu jednak ulega tej wielkiej zakazanej namiętności. Film przenosi nas do świata, w którym w jednym mieście, oddzieleni murami i zakazami żyli Rosjanie i Polacy, którzy mimo strachu i powszechnej inwigilacji kochali, cierpieli i mieli swoje marzenia...


Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy