Strona głównaKultura„Zniewolony”. O niewolnictwie w Dojrzałym Kinie

„Zniewolony”. O niewolnictwie w Dojrzałym Kinie

W najbliższą środę 12 lutego seniorzy zobaczą kolejny seans z cyklu „Dojrzałe Kino”. Krakowskie Kino Pod Baranami zaprezentuje dojrzałym widzom film „Zniewolony” w reżyserii Steve’a McQueena. To poruszający obraz o niewolnictwie, który uznano za jedną z najważniejszych filmowych produkcji amerykańskich ubiegłego roku.
Pokazy z cyklu „” to pomysł na wciągnięcie seniorów w bieżący obieg kultury. W ramach „Dojrzałego Kina” nie proponuje się widzom klasyki, czyli filmów, które pamiętają z czasów swojej młodości, lecz pozycje premierowe, świeże tytuły z bieżącego repertuaru Kina Pod Baranami. Każda projekcja poprzedzona jest krótką prelekcją. Kończy się zaś burzliwą dyskusją z udziałem publiczności. „Dojrzałe Kino” to także okazja do spotkania ze znajomymi przy kawie, herbacie i ciasteczku, które funduje widzom Kino Pod Baranami.

fot. Zniewolony DKZNIEWOLONY. 12 YEARS A SLAVE | 12 YEARS A SLAVE
reż. Steve McQueen, USA 2013, 134'

Najnowszy Steve'a McQueena, twórcy Głodu i Wstydu. Poruszający film o niewolnictwie uznany za jeden z najważniejszych filmów amerykańskich minionego roku.

Film powstał na podstawie wstrząsających wspomnień Solomona Northupa (w tej roli Chiwetel Ejiofor), wolnego, wykształconego czarnego człowieka z północy stanu Nowy Jork, który podstępem został porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Tak rozpoczęła się trwająca 12 lat dramatyczna i niezwykła odyseja człowieka, który w obliczu okrucieństwa (uosobionego w brutalnym właścicielu plantacji bawełny, którego gra Michael Fassbender) walczy nie tylko o życie, ale i o zachowanie godności.

Obok Chiwetela Ejiofora (American Gangster), Michaela Fassbendera (Jane Eyre,Wstyd) i Brada Pitta (Moneyball, Drzewo życia), reżyserowi udało się zgromadzić na planie znakomity zespół, w którym znaleźli się tacy aktorzy, jak Benedict Cumberbatch (Sherlock), Paul Dano (Labirynt, Aż poleje się krew), Paul Giamatti (Kongres, Ratując pana Banksa).

Reżyser o filmie: „W moim odczuciu pamiętnik Solomona Northupa jest tak ważny dla amerykańskiej historii, jak Dziennik Anny Frank dla historii Europy - stanowi swoisty pomnik dla człowieka, który styka się z okrucieństwem. Każdy uważa, że doskonale zna okres niewolnictwa w historii Ameryki. Mimo to myślę, że wiele rzeczy w tym filmie zaskoczy ludzi tak, jak i mnie zaskoczyło”.

„Mocne, poruszające, czasami wręcz oszałamiające kino.” Todd McCarthy, Hollywood Reporter

„Porywająca, pozbawiona sentymentów odyseja podczas, której Steve McQueen udowadnia jak wielki uczynił postęp od czasu Wstydu i Głodu.” Tim Grierson, Screen International

Spotkania Dojrzałego Kina odbywają się co środę, w okolicach godziny 11.00. Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy