Strona głównaKulturaAndrzej Pągowski: Miałem marzenie, żeby zrobić plakat do filmu Wojtka Smarzowskiego

Andrzej Pągowski: Miałem marzenie, żeby zrobić plakat do filmu Wojtka Smarzowskiego

Andrzej Pągowski przygotował artystyczny plakat do filmu Wojtka Smarzowskiego "Kler".
Andrzej Pągowski, autor wielu kultowych i nagradzanych na całym świecie grafik i plakatów stworzył plakat artystyczny do filmu "Kler" – najnowszego dzieła Wojtka Smarzowskiego. Dla artysty nie było to tylko następne zlecenie, bo o współpracy z reżyserem marzył już od lat.

Mało mam takich wymarzonych wyzwań, na które czekam. Miałem to szczęście, że skomentowałem swoimi pracami większość najważniejszych polskich filmów ostatnich 40 lat i pracowałem z prawie wszystkimi najwybitniejszymi reżyserami. Ale wśród tych nielicznych było marzenie, żeby zrobić plakat do filmu Wojtka Smarzowskiego. Już od filmu "Dom zły" korciło mnie, by graficznie skomentować jego dzieła - mówi Andrzej Pągowski. - Gdy obejrzałem film zrozumiałem, jak ciężkie czeka mnie zadanie. W kraju, gdzie większość ludzi deklaruje się jako osoby wierzące, poruszanie problemów, z jakimi boryka się współczesny Kościół jest jak włożenie kija w mrowisko. Film, jak to u Smarzowskiego, jest produkcją mocną i bezkompromisową. Nie ma tu banałów i uproszczeń. Jest pokazanie słabości ludzi, którzy wstąpili w stan kapłański, co nie pomogło im oddalić się od zwykłych ludzkich przywar. Fabuła jest wielowątkowa i różnorodna, a ja musiałem znaleźć ten jeden wspólny symbol dla całości. Polecam wszystkim ten film, bo to bardzo ważny głos w dyskusji o drodze, jaką zmierza Kościół.


fot. KlerAndrzej Pągowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów grafików w Polsce i czołowy kontynuator Polskiej Szkoły Plakatu. W jego dorobku jest ponad 1400 , w tym 450 filmowych. Współpracował z najlepszymi polskimi i zagranicznymi reżyserami, między innymi z Krzysztofem Kieślowskim, , , Romanem Polańskim, Januszem Majewskim, Jerzym Kawalerowiczem, Milošem Formanem czy Jerzym Skolimowskim.Jego prace można było podziwiać na wielu wystawach w kraju i zagranicą, był też wielokrotnie nagradzany w Polsce i na świecie, między innymi na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Twórczość Andrzeja Pągowskiego można podziwiać w najbardziej prestiżowych muzeach świata: w Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco, Centrum Pompidou w Paryżu czy Museum of Art w Tokio.

"Kler" trafi do kin 28 września.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy