Strona głównaKulturaUczta kinomanów. Dojrzałe Kino: Selma

Uczta kinomanów. Dojrzałe Kino: Selma

W środę 15 kwietnia, o godzinie 11.00, krakowskie Kino Pod Baranami zaprasza dojrzałych widzów na obraz Selma - jeden z najgłośniejszych amerykańskich filmów roku, nagrodzony Złotym Globem i Oscarem (za najlepszą piosenkę) oraz nominowany do blisko siedemdziesięciu prestiżowych nagród.
Kino Pod Baranami w każdą środę około godziny 11.00 zaprasza starszych widzów na – cykl spotkań skierowany do seniorów, podczas których mają okazję obejrzeć jedną z kinowych premier, wysłuchać prelekcji i podyskutować o dobrym filmie. Oczekiwanie na seans umila widzom drobny poczęstunek: kawa, herbata i ciasteczka.

Selma (reż. Ava DuVernay, USA 2014), to oparta na prawdziwych wydarzeniach, poruszająca historia laureata pokojowej Nagrody Nobla - Martina Luthera Kinga. W rolę kochającego ojca i męża, a zarazem charyzmatycznego przywódcy i wizjonera, który na zawsze odmienił oblicze Ameryki, wcielił się nominowany do Złotego Globu David Oyelowo (Kamerdyner, , Służące). Partnerują mu m.in. zdobywca Oscara -Cuba Gooding Jr. (Jerry Maguire, American Gangster) oraz nominowani do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej: Tim Roth (Wściekłe psy, Rob Roy), Tom Wilkinson (Michael Clayton, Za drzwiami sypialni), a także Martin Sheen (Czas Apokalipsy, Infiltracja) i powracająca na duże ekrany Oprah Winfrey (Kamerdyner, Kolor purpury), będąca również, obok Brada Pitta, współproducentką Selmy.

fot. SelmaPo odebraniu Pokojowej Nagrody Nobla, Martin Luther King (David Oyelowo) wraca do USA, gdzie czekają go nowe wyzwania. Jest rok 1965, a walka o prawa obywatelskie Afroamerykanów wchodzi w decydującą fazę. Z miasta Selma w kierunku Montgomery wyrusza marsz protestacyjny, brutalnie spacyfikowany przez siły porządkowe działające z polecenia słynącego z poglądów gubernatora George’a Wallace’a (Tim Roth). Jednak poruszająca relacja telewizyjna, pokazująca rozbicie pokojowego demonstracji, sprawia, że do Selmy z całego kraju ściągają ogromne rzesze ludzi o różnym kolorze skóry i wyznaniu. W stronę Montgomery kieruje się wielotysięczny tłum, któremu przewodzi sam King. Prezydent USA Lyndon Johnson (Tom Wilkinson), świadomy, że gubernator Wallace zrobi wszystko, by demonstranci nie zaznali spokoju, gorączkowo szuka rozwiązania, które pozwoli uniknąć rozlewu krwi i szeroko relacjonowanej przez media katastrofy wizerunkowej demokratycznej Ameryki.

Film utrwala pamięć o kobietach, które brały udział w marszach i bojkotach, były bite, represjonowane i ponosiły ofiarę za ideę równości. Coretta Scott King, Amelia Boynton, Annie Lee Cooper, Diane Nash, Richie Jackson - matki i żony wielkich przywódców ruchu, który pół wieku temu na zawsze odmienił oblicze USA. Nie wyobrażam sobie, że można by opowiedzieć tę historię i nie oddać sprawiedliwości kobietom, które miały w niej tak istotny udział. Bez nich ona po prostu nie istnieje - twierdzi reżyserka Ava DuVernay.

Spotkania Dojrzałego Kina odbywają się co środę, w okolicach godziny 11.00. Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: .

Cykl zrealizowano przy wsparciu PISF.

Bilety dla seniorów: 12 zł

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy