Strona głównaKultura20 rocz­ni­ca znie­sie­nia cen­zu­ry w Pol­sce

20 rocz­ni­ca znie­sie­nia cen­zu­ry w Pol­sce

11 kwiet­nia 1990 roku przy­ję­ta zo­sta­ła usta­wa, która znio­sła cen­zu­rę w Pol­sce. Dwu­dzie­sta rocz­ni­ca tego wy­da­rze­nia staje się pre­tek­stem do roz­mo­wy na temat wol­no­ści słowa nie tylko w kon­tek­ście hi­sto­rii, ale też wy­ko­rzy­sta­nia w sztu­ce, me­diach, prze­strze­ni aka­de­mic­kiej, in­ter­ne­cie i de­ba­cie pu­blicz­nej. I nie tylko w Pol­sce.

W związ­ku z przy­pa­da­ją­cą w tym roku 20 rocz­ni­cą znie­sie­nia cen­zu­ry w Pol­sce sto­wa­rzy­sze­nie Homo Faber, przy współ­pra­cy z Hel­siń­ską Fun­da­cją Praw Czło­wie­ka, Za­kła­dem Praw Czło­wie­ka Wy­dzia­łu Po­li­to­lo­gii UMCS, Wyż­szą Szko­łą Przed­się­bior­czo­ści i Ad­mi­ni­stra­cji w Lu­bli­nie, Te­le­wi­zją Lu­blin i Ga­ze­tą Wy­bor­czą w Lu­bli­nie or­ga­ni­zu­je cykl debat i spo­tkań po­świę­co­nych wol­no­ści słowa, pod ha­słem "Koniec cenzury. 20 rocznica zniesienia w Polsce cenzury". W pro­jekt za­an­ga­żo­wa­ne jest Mia­sto Lu­blin – kan­dy­dat do ty­tu­łu Eu­ro­pej­skiej Sto­li­cy Kul­tu­ry 2016, jak rów­nież Urząd Mar­szał­kow­ski Wo­je­wódz­twa Lu­bel­skie­go. Pa­tro­nat nad wy­da­rze­niem ob­ję­ło Na­ro­do­we Cen­trum Kul­tu­ry.

Wy­da­rze­nia za­pla­no­wa­ne są w prze­strze­ni miej­skiej, w okre­sie od 11 kwiet­nia do 7 czerw­ca w Lu­bli­nie, mie­ście o szcze­gól­nym zna­cze­niu dla re­spek­to­wa­nia wol­no­ści słowa w Pol­sce.

Przez dzie­więć ty­go­dni od­by­wać się będą spo­tka­nia z au­to­ry­te­ta­mi, twór­ca­mi, aka­de­mi­ka­mi, w tym oso­ba­mi, które do­pro­wa­dzi­ły do usu­nię­cia cen­zu­ry.

Udział w pro­jek­cie po­twier­dzi­li m.in: Anda Rot­ten­berg (hi­sto­ryk sztu­ki, dawna sze­fo­wa war­szaw­skiej Za­chę­ty), dr Iza­be­la Ko­wal­czyk (kry­tyk sztu­ki, zwią­za­na z ini­cja­ty­wą In­deks 73), dr To­masz Kozak (ar­ty­sta), Wal­de­mar Ta­tar­czuk (szef BWA w Lu­bli­nie), Anna Na­wrot (sze­fo­wa Ga­le­rii Bia­łej w Lu­bli­nie), Da­nu­ta Kuroń (dzia­łacz spo­łecz­ny, hi­sto­ryk), Edwin Ben­dyk (dzien­ni­karz „Po­li­ty­ki”), dr Adam Bod­nar (Fun­da­cja Hel­siń­ska), To­masz Ra­kow­ski (szef TVP Lu­blin), jak rów­nież prof. Ma­rian Ha­ra­si­miuk (były rek­tor UMCS), prof. Jan Po­mor­ski (peł­no­moc­nik Mi­ni­stra Nauki i Szkol­nic­twa Wyż­sze­go ds. po­wsta­nia Uni­wer­sy­te­tu Pol­sko - Ukra­iń­skie­go) i dr Agniesz­ka Ryb­czyń­ska (Za­kład Praw Czło­wie­ka Wy­dział Po­li­to­lo­gii UMCS), czy Krzysz­tof Czy­żew­ski (pre­zes Fun­da­cji Po­gra­ni­cze w Sej­nach).

www.konieccenzury.pl



Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy