27-09-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Muzyka przybiera różne formy w różnych kulturach na całym świecie, ale naukowcy z Yale odkryli, że niektóre motywy są powszechnie rozpoznawalne przez ludzi na całym świecie z jednym ciekawym wyjątkiem - piosenkami miłosnymi.
- Ludzie na całym świecie śpiewają w podobny sposób - mówi Samuel Mehr z Yale Child Study Center. - Muzyka jest głęboko zakorzeniona w ludzkich interakcjach społecznych - dodaje.
Eksperci z Yale odtworzyli 14-sekundowe fragmenty śpiewu piosenek pochodzących z różnych kultur ponad 5 tysiącom osób z 49 krajów.
Słuchaczy poproszono, aby ocenili prawdopodobieństwo, że dany utwór należy do jednego z czterech rodzajów muzyki: , kołysanek, muzyki „uzdrawiającej" lub muzyki miłosnej.
Istotne jest m. in. to, że ten eksperyment przeprowadzono w 31 językach. Jednak niezależnie od języka, ludzie ze wszystkich kultur z łatwością potrafili rozpoznać taneczną, kołysanki, a w mniejszym stopniu nawet muzykę wykorzystywaną do celów leczniczych. Równocześnie rozpoznawanie tego, co określano jako piosenki miłosne, pozostawało w tyle za innymi kategoriami.
Przykładowo, gdy wzięto pod uwagę odpowiedzi na podstawie grup językowych, odkryto, że 27 z 28 grup poprawnie określiło piosenki taneczne. Wszystkie 28 grup potrafiło rozpoznać kołysanki. Jednakże tylko 12 z 28 grup było w stanie zidentyfikować piosenki o miłości.
Skąd bierze się trudność w identyfikowaniu muzycznych tematów miłosnych?
- Jednym z powodów może być to, że piosenki o mogą być szczególnie niejasną kategorią, obejmującą utwory wyrażające szczęście i atrakcyjność, ale także smutek i zazdrość - mówi Lidya Yurdum z Yale Child Study Center. - Słuchacze, którzy słyszeli piosenki miłosne z sąsiednich krajów i w językach z nimi spokrewnionych, radzili sobie nieco lepiej, prawdopodobnie ze względu na znajome wskazówki językowe i kulturowe - dodaje.
Jednak poza piosenkami miłosnymi, „oceny słuchaczy były w dużej mierze dokładne, spójne i nie wynikały z bliskości językowej lub geograficznej twórcy utworu - co wskazywało, że za różnorodnością muzyczną leżą uniwersalne zjawiska psychologiczne", piszą uczeni.
- Nasze umysły ewoluowały tak, aby słuchać muzyki. Nie jest to nowe - wyjaśnia Yurdum. - Niemniej, jeśli będziemy analizować tylko piosenki ze świata zachodniego i słuchaczy z zachodniego świata, możemy wyciągnąć jedynie wnioski na temat tego świata, a nie ludzi w ogóle - zaznacza.
Na podstawie: