Strona głównaKulturaOglądanie filmów ułatwia radzenie sobie z problemami i sprawia, że jesteśmy lepsi

Oglądanie filmów ułatwia radzenie sobie z problemami i sprawia, że jesteśmy lepsi

Oglądanie znaczących filmów - tych, które uważamy za wzruszające i głębokie - może sprawić, że poczujemy się lepiej przygotowani do radzenia sobie z życiowymi problemami i będziemy chcieli być lepszymi ludźmi.
Oglądanie filmów ułatwia radzenie sobie z problemami i sprawia, że jesteśmy lepsi  [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Odkryto, że kiedy ludzie przypominali sobie znaczące filmy (również animowane), takie jak „Skazani na Shawshank", czy „", zgłaszali różne pozytywne reakcje, np. zdolność do lepszego akceptowania różnych życiowych uwarunkowań i nadawania sensu problemom.

Takie pozytywne doświadczenia rzadziej deklarowano, gdy przypominano sobie o obejrzeniu mniej wzruszających czy głębokich hollywoodzkich produkcji, takich jak „Big Lebowski" lub „Złap mnie, jeśli potrafisz".
Znaczące filmy rzeczywiście pomagają ludziom radzić sobie z trudnościami w ich własnym życiu i pomagają im w dążeniu do bardziej istotnych - mówi Jared Ott z Uniwersytetu Stanowego Ohio.
Uczeni chcieli sprawdzić, jak oglądanie określonych filmów wpływa na ludzi w ich codziennym życiu. Stworzyli dwie listy 20 hollywoodzkich obrazów, na jednej znalazły się poruszające produkcje, na drugiej te mniej głębokie, wszystkie zaś nakręcone po 1985 roku i mające z wysokimi ocenami widzów. Do tych pierwszych zaliczono m. in. „Hotel Ruanda", „Listę Schindlera, czy „". Użytkownicy serwisu filmowego IMDB opisywali je zwykle jako „przejmujące", „inspirujące" i „ważne". W drugiej grupie z kolei znalazły się m. in. „Ratatouille", „Podziemny krąg" oraz „Pulp Fiction".

Uczestnicy badań otrzymali jedną z list i poproszono ich o wskazanie, które produkcje widzieli. Następnie jedna z nich została wybrana losowo i uczestnik wypełniał pozostałą część ankiety w odniesieniu do tego właśnie filmu.

Wyniki pokazały, że ludzie, którzy przypomnieli sobie znaczący film, częściej niż inni twierdzili, że pomógł im on zrozumieć trudności życiowe. Na przykład, pomógł „poczuć, że zmagania życiowe są nie bez powodu" i „łatwiej radzić sobie w trudnych sytuacjach z odwagą".

Co więcej, filmy określane jako ważne częściej niż inne pomogły widzom zaakceptować ludzką kondycję. Przykładowo, dawały im poczucie, że „zarówno radosne, jak i smutne doświadczenia nadają sens naszemu życiu", a także, że „zyski i straty są częścią życia", etc.

Uczestnicy wspominający znaczące produkcje stwierdzali, że motywowały ich do bycia lepszym człowiekiem, zrobienia czegoś dobrego dla innych i szukania tego, co naprawdę ważne w życiu.

Dlaczego te filmy dawały tak pozytywne skutki? Badanie wykazało, że kluczowymi ich elementami były ich siła oddziaływania na , mieszanka szczęścia i oraz ich zdolność do sprawiania, że ludzie czuli się przejęci i zainspirowani.

Okazało się, że widzowie potrafili lepiej zrozumieć trudności w swoim życiu, kiedy przypomnieli sobie film skoncentrowany wokół ważnych dla nich wartości. Miało to miejsce nawet wtedy, gdy film został sklasyfikowany jako jeden z mniej znaczących, wyjaśniają autorzy.
Odkrycia wskazują, dlaczego wiele osób postrzega filmy jako coś więcej niż tylko rozrywkę. Niektóre produkcje mogą pomóc ludziom radzić sobie w trudnych okresach ich życia. Co ciekawe, część osób może rozpoznać ten efekt wiele lat po obejrzeniu konkretnego obrazu - mówi Ott.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy