Strona głównaKulturaMuzyka wywołuje kilkanaście podstawowych emocji

Muzyka wywołuje kilkanaście podstawowych emocji

Hymn USA wywołuje poczucie dumy, „The Shape of You" Eda Sheerana radość, a „och, la la!" najlepiej podsumowuje uwodzicielską moc „Careless Whispers" George'a Michaela.
Muzyka wywołuje kilkanaście podstawowych emocji
Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley przeprowadzili ankietę wśród ponad 2,5 tys. osób z USA i Chin dotyczącą ich reakcji emocjonalnych na tysiące piosenek takich gatunków, jak rock, folk, jazz, muzyka klasyczna, utwory marszowe, utwory eksperymentalne i heavy metal.

Wynik? Subiektywne doświadczenie muzyki w różnych kulturach można opisać za pomocą co najmniej 13 uczuć: rozrywka, , erotyzm, piękno, relaks, smutek, senność, triumf, , przerażenie, irytacja, bunt i uczucie podekscytowania.

- Wyobraźcie sobie organizację niezwykle eklektycznej biblioteki muzycznej na podstawie emocji i uchwycenia kombinacji uczuć związanych z każdym utworem. W zasadzie taką właśnie zbudowaliśmy - mówi neurolog Alan Cowen.

- Dokładnie udokumentowaliśmy największy wachlarz powszechnie odczuwanych dzięki - dodaje psycholog prof. Dacher Keltner.

Przełożono uzyskane dane na interaktywną mapę audio, na której można wybrać dowolny z tysięcy fragmentów muzyki i dowiedzieć się między innymi, czy nasze reakcje emocjonalne odpowiadają temu, jak ludzie z różnych kultur reagują na muzykę.

Odkrycia można zastosować w terapiach psychologicznych i psychiatrycznych mających na celu wywołanie określonych uczuć. Mogą one też pomóc serwisom strumieniowym przesyłającym muzykę, takim jak Spotify, w dostosowywaniu algorytmów dla zaspokojenia muzycznych pragnień słuchaczy lub stworzenia nastroju.

Jakkolwiek zarówno uczestnicy badania z USA, jak i Chin wykazywali podobne emocje - takie jak strach przy ścieżce dźwiękowej do filmu „Szczęki" - różnili się pod względem tego, czy emocje te sprawiały, że czuli się dobrze lub źle.

- Ludzie z różnych kultur mogą zgodzić się, że piosenka wyraża gniew, ale mogą różnić się w zależności od tego, czy to uczucie jest pozytywne, czy negatywne - wyjaśnia Cowen. - Takie wartościowanie jest specyficzne dla danej kultury - dodaje.

Co więcej, uczestnicy z różnych kultur w większości zgadzali się co do ogólnych charakterystyk emocjonalnych dźwięków muzycznych, takich jak złość, radość i irytacja. Jednak ich opinie różniły się w zależności od poziomu pobudzenia uczuć przez utwór muzyczny.

„Cztery pory roku" Vivaldiego dodały ludziom energii. „Rock the Casbah" zespołu The Clash podnosił na duchu. „Let's Stay Together" Ala Greena oceniano jako bardzo zmysłowy utwór, a piosenka „Somewhere over the Rainbow" w wykonaniu Israela Kamakawiwoʻole wywołała radość.

Ponadto heavy metal był powszechnie postrzegany jako prowokujący, a muzyka do sceny brania prysznica z horroru „Psychoza" wywołała .

Eksperci przyznają, że niektóre z tych skojarzeń mogą opierać się na kontekście, w jakim uczestnicy badania słyszeli wcześniej określony utwór. Jest to jednak mniej prawdopodobne w przypadku tradycyjnej muzyki chińskiej.
Muzyka to uniwersalny język, ale nie zawsze zwracamy dostateczną uwagę na to, co mówi i jak jest rozumiana. Chcieliśmy zrobić pierwszy krok w kierunku rozwiązania zagadki tego, jak muzyka może wywoływać tak wiele różnorodnych emocji - mówi Cowen.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy