Strona głównaKultura8. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

8. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

Możliwość poznania kultury jidysz poprzez koncerty, wystawy i spektakle teatralne a także liczne atrakcyjne imprezy po obu stronach Wisły - tak ma wyglądać nadchodzący 8. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera".
8. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"W programie znajdzie się wiele interesujących spektakli teatralnych, koncertów, wystaw, warsztatów, projekcji filmowych, spotkań, instalacji artystycznych oraz wykładów. Wystąpią m.in.: Frank London i Lorin Sklamberg (USA) w operze klezmerskiej „The Night in the Old MarketPlace" i w innych projektach, Brass All Stars (USA), Anna Maria Jopek & Kroke, Sisters of Sheynville (Kanada), Joseph Malovany (USA) z towarzyszeniem Chóru Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu, Ben Zimet (Francja), Anna Jagielska-Riveiro & MAAYAN, Michał Hochman (USA), Karsten Troyke (Niemcy) & Trio Scho (Ukraina), Zbigniew Zamachowski i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera pod dyrekcją Bogusława Dawidowa, Teatr Żydowski z Bukaresztu, Raphael Rogiński, Lenka Lichtenberg (Kanada), Mendy Cahan (Izrael), Groove Headz (Austria), zespół klezmerski OPA! (Rosja), Christian Dawid (Niemcy), Ran Dank (Izrael) oraz The Ger Mandolin Orchestra z San Francisco, która jest próbą rekonstrukcji przedwojennej orkiestry mandolinistów z Góry Kalwarii.

Ulica Próżna i Plac Grzybowski, zapomniany zakątek stolicy, zmienia się podczas festiwalu w kolorowy, rozśpiewany i roztańczony sztetl z początku XX wieku, z winiarniami, piekarniami i kramami. Ale nie tylko w tej części Warszawy będą odbywać wydarzenia festiwalowe. W tym roku będziemy gościć również na Pradze, m.in. w Składzie Butelek, Hydrozagadce, Sensie Nonsensu i Czterech Pokojach oraz w nie wszystkim znanych praskich zaułkach, w których zorganizujemy wiele koncertów i różnorodnych form artystycznych. Zagoszczą w nich artyści awangardowej muzyki żydowskiej: Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki i inni.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom, która działa od 1988 roku na rzecz ocalenia od zapomnienia dziedzictwa kultury polskich Żydów. Festiwal "Warszawa Singera" jest najpopularniejszym przedsięwzięciem fundacji, gromadzącym co roku od ośmiu lat wybitnych artystów i twórców kultury żydowskiej. Inicjatorem i pomysłodawcą Festiwalu jest Gołda Tencer - Dyrektor Generalny Fundacji Shalom.

Od pierwszej edycji Festiwal "Warszawa Singera" dedykowany jest Isaacowi Bashevisowi Singerowi, znakomitemu żydowskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia, którego międzynarodowa kariera została uwieńczona dwiema nagrodami National Book Awards oraz literacką nagrodą Nobla. Przez całe życie Singer był duchowo związany z Warszawą i niejednokrotnie opisywał ją w swoich utworach. Poza festiwalem "Warszawa Singera" do głównych inicjatyw fundacji należą takie projekty jak m.in. Centrum Kultury Jidysz, Żydowski Uniwersytet Otwarty czy Uniwersytet Trzeciego Wieku.

8. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 27 sierpnia - 4 września 2011.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy