Strona głównaKultura„Muzeum Utracone”. Historia polskiego Indiany Jonesa

„Muzeum Utracone”. Historia polskiego Indiany Jonesa

W sobotę 16 maja w czasie tegorocznej Nocy Muzeów w całym kraju odbędzie się premierowy pokaz filmu przygotowanego w ramach projektu „Muzeum Utracone”. Produkcja opowiada o miejscach, do których niemiecki okupant w czasie II wojny światowej zwoził i składował polskie dzieła sztuki. Głównym bohaterem tej historii jest porucznik Bohdan Urbanowicz – malarz, który zajął się odzyskiwaniem skradzionego dobytku.
„Muzeum Utracone”. Historia polskiego Indiany Jonesa [fot. Pokaz Muzeum Utracone 2014] W Warszawie film zostanie wyświetlony na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego na dwóch ekranach ustawionych po bokach pomnika księcia Józefa Poniatowskiego. Dodatkową atrakcją będą ilustracje Marty Ignerskiej wyświetlone na ścianach bocznych Pałacu Prezydenckiego. Wszyscy przechodzący Krakowskim Przedmieściem będą mogli obejrzeć najnowszy film Muzeum Utracone. Uroczyste otwarcie o godzinie 21:30 odbędzie się w towarzystwie wyjątkowych gości: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małgorzaty Omilianowskiej, Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Macieja Klimczaka oraz Prezydent m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz. Pokaz w Warszawie otworzy również Wojciech Szpil, Prezes Totalizatora Sportowego, który kolejny rok został Partnerem Strategicznym projektu.

Sekrety austriackich zamków

Tegoroczny film będzie opowiadał o miejscach, do których niemiecki okupant podczas zwoził i składował polskie dzieła sztuki. Przedstawiona zostanie historia Zamku w Fischhorn (Austria), gdzie po upadku Powstania Warszawskiego przewieziono liczne obiekty ze składnicy dzieł sztuki zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Głównym bohaterem tej historii jest porucznik Bohdan Urbanowicz, żołnierz Kampanii Wrześniowej, malarz, który zajął się odzyskiwaniem skradzionego dobytku. Animacja powstała głównie na podstawie osobistych zapisków Urbanowicza. W filmie będzie można zobaczyć m.in. takie skarby jak: „Portret Franciszki de Savoie-Nemours, M-lled'Aumale, późniejszej królowej portugalskiej” czy „Portret księżniczki Ludwiki Lotaryńskiej” autorstwa Françoisa Cloueta.

„Gra o zabytki”

Historia zaginionych dzieł przedstawiona jest w sposób nawiązujący do kultowych gier komputerowych, w których razem z głównym bohaterem „zdobywamy” kolejne nagrody, inwentaryzujemy i zabezpieczamy zbiory, by nie uległy dalszemu niszczeniu. Za koncepcję filmu odpowiada agencja IDFX. Ilustratorka Marta Ignerska przygotowała koncepcję wizualną, Cezary Chojnowski zajmował się animacją, zaś Envee jest autorem muzyki. Na potrzeby filmu, swojego głosu użyczył aktor Robert Więckiewicz.

„Rozpowszechnienie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest pierwszym krokiem do jego odzyskania”

Projekt „” służy wywołaniu dyskusji, wymianie poglądów oraz edukacji i promocji wiedzy o dziełach utraconych przez Polskę podczas II wojny światowej, co stanowi ok. 70% materialnego dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Szacowana zaraz po wojnie liczba 516 tyś. przedmiotów również nie była precyzyjna, gdyż uwzględniała jedynie najbardziej wartościowe kolekcje z kilku zaledwie województw. Wśród zaginionych dzieł znajdują się prace tak wielkich mistrzów jak: Rafael, Brueghel, van Dyck, Matejko, Malczewski, Kossak czy Wyspiański.

Setki pokazów w całej Polsce i w Internecie


Oprócz Warszawy tegoroczny film zostanie wyświetlony w licznych miejscach na terenie całego kraju. Przede wszystkim będą to Kraków (dziedziniec Zamku na Wawelu), Poznań (Brama Poznania) i Gdańsk (Zielona Brama). W pierwszej kolejności film zostanie wyświetlony w Krakowie, ponieważ Noc Muzeów w tym mieście odbywa się dzień wcześniej, tj. 15 maja. Główne pokazy filmu „Muzeum Utracone” rozpoczną się o 21:30 i potrwają do 2:00 w nocy. Film będzie też wyświetlany w wielu placówkach muzealnych na ternie całego kraju, gdyż płyty z filmem zostały wysłane do 600 muzeów w całym kraju. W Warszawie pokazy filmu organizują m.in. Muzeum Pałacu w Wilanowie oraz Muzeum Narodowe.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy