Strona głównaKulturaArtysta pod powierzchnią choroby

Artysta pod powierzchnią choroby

W Pałacu Sztuki w Krakowie można oglądać wystawę, na której zgromadzono rysunki Mariana Siwka, artysty, który pomimo postępującej choroby Alzheimera nie przestał tworzyć. Kuratorem wystawy „Pod powierzchnią” jest córka artysty, która chce pokazać rysunki ojca z lat 1960-1999 dotąd niewystawiane i te z czasu choroby 2000-2006.
Marian Siwek, rocznik 1936, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 70. z powodów politycznych komunistyczna cenzura zdjęła jego wystawę, doszczętnie spłonęła również jego pracownia - wkrótce po tych wydarzeniach artysta odsunął się w cień życia artystycznego. W latach 80. Marian Siwek organizował prywatne wernisaże i spotkania w pracowni we własnym domu. Uznanie zyskał dopiero w drugiej połowie lat 90. - swoje prace prezentował w galerii "Podbrzezie" Krzysztofa Jeżowskiego, Pałacu Sztuki, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

W ostatnich latach artysta po raz kolejny wyłączył się z życia publicznego – tym razem przyczyną była choroba Alzheimera. Pomimo postępującego schorzenia Marian Siwek nie przestał tworzyć – wkroczył na nową drogę artystycznych doświadczeń, a jego prace świadczą o tym, że wciąż posiada wiele sił twórczych.

- Wystawa jest pretekstem, aby dyskretnie pokazać odbiorcom, że problem choroby nie jest powodem, aby odsuwać człowieka od struktur społecznych i traktować jak wegetującą roślinę – pisze kuratorka ekspozycji i córka artysty Iwona Siwek-Front. - Ta choroba niestety dotyka ludzi coraz częściej, ludzi w różnym wieku i różnych zawodów. Godność i los osób dotkniętych tą chorobą w dużej mierze zależy od opiekunów i otoczenia.

Jerzy Piątek / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy