Strona głównaKulturaDziady 1968 - obchody rocznicowe

Dziady 1968 - obchody rocznicowe

30 stycznia 1968 roku w Teatrze Narodowym odbyło się ostatnie publiczne przedstawienie „Dziadów” w inscenizacji Kazimierza Dejmka. Spektakl został zdjęty z afisza na polecenie najwyższych władz PZPR. Po spektaklu grupa studentów zorganizowała demonstrację, udając się pod pomnik Mickiewicza z transparentem „Żądamy dalszych przedstawień”. Protest przybrał wymiar publiczny – w efekcie doprowadził do „wypadków marcowych”, jednego z najpoważniejszych przesileń w dziejach PRL.
Z okazji czterdziestej rocznicy tych wydarzeń Teatr Narodowy w Warszawie przygotował specjalny Wieczór rocznicowy z udziałem aktorów Teatru i zaproszonych gości. Odbędzie się on 30 stycznia.

Planowane jest przejście z teatru pod pomnik Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu i upamiętnienie demonstracji studenckiej z dnia 30 stycznia 1968 r. – projekcja multimedialna autorstwa Krzysztofa Wodiczko. W projekcie „pojawi się” postać Gomułki i jego wystąpienie z 19 marca 1968 r., w którym uzasadnia swoją decyzję o ocenzurowaniu spektaklu „Dziadów”. Autor projekcji chce „ożywić” też samego Mickiewicza, autora skandalizującej wówczas sztuki. Krzysztof Wodiczko to zamieszkały w USA artysta wizualny i teoretyk sztuki pochodzenia polskiego.

Aleksandra Dudzisz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy