Strona głównaKulturaEuropejskie Dni Dziedzictwa 2012 w Polsce

Europejskie Dni Dziedzictwa 2012 w Polsce

8 września w skansenie w Maurzycach, filii Muzeum w Łowiczu odbyła się ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2012. Hasło przewodnietegorocznych EDD "Tajemnice codzienności", zachęca do odkrywania dziedzictwa niematerialnego. Tradycje, obrzędy, stroje, opowieści są stale wokół nas obecne, część z nich odchodzi w zapomnienie, część natomiast jest kultywowana i przekazywana kolejnym pokoleniom.
Europejskie Dni Dziedzictwa 2012 w Polsce"Szczególne znaczenie ma także miejsce inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce, w Muzeum w Łowiczu - skansenie w Maurzycach.W maurzyckim skansenie w kontekście zabytkowych obiektów zwiedzającym przybliżana jest różnorodna tematyka związana z kulturą materialną i oraz dawną sztuką czy rzemiosłem. Ludowe stroje łowickie należą do najbarwniejszych i najciekawszych strojów ludowych w Polsce. Kultura ludowa niejednokrotnie stanowi wizytówkę nie tylko regionu, ale także Polski poza jej granicami" - napisał do uczestników obchodów minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach . Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu.Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności.

W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r.. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.

W Polsce odbywa się obecnie jubileuszowa, XX edycja EDD. W dwa weekendy 8-9 oraz 15-16 września obywają się tysiące wydarzeń, m.in. spacery, wycieczki plenerowe, spotkania z twórcami kultury, koncerty, wystawy.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy