Strona głównaKulturaMuzeum w Tykocinie zaprasza: wieś Morusy w obiektywie Włodzimierza Puchalskiego

Muzeum w Tykocinie zaprasza: wieś Morusy w obiektywie Włodzimierza Puchalskiego

Osoby, które wybrały na miejsce wakacyjnego wypoczynku Podlasie mogą liczyć na kolejną atrakcję. Fotografie z archiwum fotograficznego Włodzimierza Puchalskiego ze zbiorów Muzeum Niepołomickiego w Zamku Królewskim będzie można obejrzeć na wystawie w Muzeum w Tykocinie.
Muzeum w Tykocinie zaprasza: wieś Morusy w obiektywie Włodzimierza Puchalskiego [fot. Włodzimierz Puchalski] Włodzimierz Puchalski (urodzony 9 marca 1909 w Mostach Wielkich koło Lwowa – zmarł 19 stycznia 1979 na Wyspie Króla Jerzego na Antarktydzie) to pionier filmu przyrodniczego w Polsce, reżyser filmów i oświatowych. Autor wielu albumów fotograficznych o tematyce przyrodniczej. Ukończył Politechnikę Lwowską uzyskując dyplom inżyniera agronoma.

W latach 1933-36 był asystentem profesora Witolda Romera w Katedrze Fotochemii Politechniki Lwowskiej, a w 1937-39 asystentem profesora Kazimierza Wodzickiego w Zakładzie Anatomii Zwierząt i Histologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W tym okresie zrealizował pierwsze filmy o tematyce przyrodniczej nagrodzone na krajowych i zagranicznych konkursach. Po zakończeniu II wojny światowej od 1946 roku organizował Krakowski Instytut Filmowy. W 1950 r. podjął pracę w Instytucie Zootechniki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a od 1956 roku w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

Do wsi Morusy pod Tykocinem trafił po raz pierwszy w 1947 r. Zauroczony bogactwem narwiańskich rozlewisk nabył we wsi dom, który odwiedzał niemalże każdej wiosny do połowy lat 70. XX wieku.

W przechowywanej w Muzeum w Niepołomicach bogatej spuściźnie fotograficznej Włodzimierza Puchalskiego, liczącej sto tysięcy negatywów, odnajdujemy liczne zdjęcia i jej mieszkańców. Zostały one wykonane w latach 1947-1975. Część z nich Włodzimierz Puchalski opublikował w wydawnictwach przyrodniczych. Zebrane na wystawie w jednym miejscu stanowią znakomitą dokumentację etnograficzną ukazującą już nieistniejącą wiejską architekturę drobnoszlacheckich Morus i tradycyjne zajęcia jej mieszkańców. Narrację wystawy tworzą fragmenty tekstu Włodzimierza Puchalskiego zaczerpnięte ze wstępu do wydanego w 1972 r. albumu fotograficznego „Na rozlewiskach i Narwi”.

Wystawę będzie można oglądać do końca października 2015. Autorem scenariusza wystawy jest Wojciech Kowalczuk. Otwarcie w piątek, 17 lipca 2015 r., o godz. 15.00.

Muzeum w Tykocinie, ul. Kozia 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy