Strona głównaKulturaObca kultura i sztuka nieznane Polakom

Obca kultura i sztuka nieznane Polakom

Wychodząc z założenia, że kultura odgrywa istotną rolę w codziennym życiu obywateli Europy, badacze Eurostatu sporządzili statystyki, które pomagają zilustrować zachowania kulturowe, jak również cross-kulturalne w UE. Polacy nie wypadają najlepiej.
Obca kultura i sztuka nieznane Polakom Zainteresowanie Polaków obcą kulturą

Polacy plasują się poniżej średniej UE w większości badanych przedsięwzięć cross-kulturowych (dane pochodzą z 2007 roku). 14 proc. rodaków ogląda zagraniczne programy i filmy w oryginalnej wersji językowej, podczas gdy czyni to 19% wszystkich obywateli Unii (najlepiej wypadli mieszkańcy Luksemburgu - 80% z nich to widzowie obcojęzycznej tv). Jedynie 6%. Polaków czytuje czasami gazety w oryginale, zaś średnia dla UE wynosi 9%. Tu także prym wiodą Luksemburczycy - 71% z nich to czytelnicy obcych czasopism. Nieznajomość języków obcych i brak zainteresowania obcą kulturą w Polsce uwidocznił się też w pytaniu na temat czytelnictwa książek w językach oryginalnych, tylko 2% Polaków oddaje się takiej lekturze. Średnia UE w tej dziedzinie to 7%. Tu palmę zwycięstwa także dzierży Luksemburg - 49% obywateli tego kraju czytuje obcojęzyczne książki.

Podróże

Z badań wynika, że Polak rzadziej niż przeciętny obywatel UE ma okazję podróżować po świecie. Na pytanie czy byłeś/aś za granicą przynajmniej trzy razy w ciągu ostatnich trzech lat w celach biznesowych lub wypoczynkowych „tak" odpowiedziało 16% rodaków. Średnia dla UE wynosi 27%. Za granicę podróżuje najwięcej Holendrów (65%), tuż za nimi są mieszkańcy Luksemburga (63%), na trzecim miejscu zaś Szwedzi (51%).

Artyści UE

Jak wynika z danych przedstawionych przez Eurostat w 2009 roku, na terenie UE pracuje około 1,5 miliona artystów, co daje 0,7% całkowitego zatrudnienia. W Polsce pracą artystyczną para się 69 tysięcy osób. Najwięcej artystów mają nasi zachodni sąsiedzi, aż 330 tysiące Niemców zarejestrowanych jest jako artyści. Na drugim miejscu uplasowali się Brytyjczycy - 200 tysięcy, na trzecim Francuzi - 180 tysięcy.

Ceny

Jak informuje Eurostat, w latach 2005-2010 na terenie całej UE wzrosły ceny gazet (o 17,5%) i książek (6,5%). W Polsce książki w tym okresie zdrożały o 13,9%, natomiast gazety staniały o 1,9%. W opisywanym okresie wzrosły w UE ceny usług kulturalnych (o 13,3%), m. in. biletów do kin, teatrów, muzeów, ogrodów zoologicznych, na koncerty, etc. W Polsce wejściówki do wspomnianych miejsc są droższe o 6%.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy