Strona głównaKulturaPiractwo w Polsce nadal poważnym problemem

Piractwo w Polsce nadal poważnym problemem

Z przedstawionego premierowi raportu dotyczącego przestrzegania Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych za rok 2008 wynika, że piractwo jest w Polsce nadal bardzo poważnym problemem. Spowodowane nim straty wyniosły w ubiegłym roku 538 mln dolarów.
Najbardziej powszechnymi sposobami naruszania praw autorskich i praw pokrewnych są m.in. produkcja i rozpowszechnianie nielegalnych kopii filmów, utworów muzycznych, programów komputerowych, fotografii, wydawnictw książkowych, utworów plastycznych, a także twórczości ludowej, wydawanie i rozpowszechnianie książek bez ważnych licencji oraz kradzież sygnału telewizyjnego dokonywana w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych oraz za pośrednictwem Internetu.

Policjanci w ubiegłym roku ujawnili 508 przypadków naruszenia praw autorskich i praw pokrewnych w zakresie filmów oraz 896 w zakresie oprogramowania komputerowego. Ujawniono również 663 przypadki wykorzystania pirackich programów komputerowych w prowadzonej działalności gospodarczej, a w 42 placówkach (drukarniach, wydawnictwach i punktach kserograficznych) zabezpieczono pirackie książki o wartości 234 tys. zł.

Z raportu przygotowanego przez Zespół do Spraw Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Autorskich wynika, że w dalszym ciągu produktami, które najczęściej stanowią przedmiot przestępstw, są płyty CD i DVD z muzyką, filmami, programami i grami komputerowymi, odzież z podrobionymi znakami firmowymi, inne akcesoria odzieżowe, kosmetyki, zegarki oraz urządzenia i części komputerowe.

W wyniku badań prowadzonych w Polsce Międzynarodowy Sojusz Własności Intelektualnej IIPA zalecił pozostawienie Polski w 2009 roku na liście krajów będących pod obserwacją. Na tę listę trafiają kraje, w których piractwo jest problemem, aczkolwiek nie tak poważnym jak w państwach znajdujących się na liście „Priority Watch List" czyli w zestawieniu krajów, w których współczynnik piractwa jest niezwykle wysoki.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy