Strona głównaKulturaPolska Pięknieje - 7 cudów Funduszy Europejskich

Polska Pięknieje - 7 cudów Funduszy Europejskich

Podczas gali w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zostały rozdane nagrody zwycięzcom ogólnopolskich konkursów „Polska Pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich”. Wśród wyróżnionych znalazł się między innymi projekt Centrum Nauki Kopernik.
Konkurs „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich” organizowany był w tym roku po raz czwarty. Spośród złożonych wniosków Kapituła wybrała projekty, które w istotny sposób przyczyniają się do wzrostu atrakcyjności turystycznej i kulturalnej naszego kraju. Nominowani wybrani zostali w siedmiu kategoriach, a ostatecznego wyboru dokonali w głosowaniu internauci.

W kategorii "Rewitalizacja" wygrał projekt „Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa budynku na siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu". W wyniku realizacji projektu powstał nowoczesny obiekt składający się z 2 modułów: starszego adaptującego istniejącą kamienicę oraz nowego o prostej przeszklonej formie. Nową część wkomponowano w otoczenie z zachowaniem istniejącej linii zabudowy. Wnętrze zaplanowano kładąc nacisk na funkcjonalność; obiekt zapewnia sprawny obieg książek i obsługę administracyjną, a czytelnikom łatwość i komfort korzystania z biblioteki.

W kategorii „Zabytek" zwycięzcą konkursu został projekt „Remont i modernizacja Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach". Realizacja projektu pozwoliła na przekształcenie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach w nowoczesne muzeum odpowiadające standardom XXI wieku, zarówno w zakresie przechowywania i konserwacji dzieł sztuki, jak też działalności popularyzatorskiej i edukacyjnej.

W kategorii "Produkt promocyjny" wygrał projekt "Lublin Sztuk-Mistrzów - nowy produkt kulturowy i turystyczny oraz promocja wydarzeń artystycznych". Cel projektu to zwiększenie atrakcyjności turystycznej i kulturalnej Lubelszczyzny. ma być on realizowany poprzez poszerzenie i uatrakcyjnienie oferty kulturalnej i turystycznej miasta Lublin oraz wykreowanie i promocję produktu turystyczno-kulturowego, swoistej „wizytówki" regionu, którego charakter odwoływałby się bezpośrednio do tożsamości miasta i jego niepowtarzalnego klimatu.

Zwycięzcą w kategorii „Obiekt turystyczny" został projekt „Budowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie". Centrum jest nowoczesną instytucją kultury służącą rozwijaniu zainteresowania otaczającym nas światem. Realizowany projekt jest ciekawym połączeniem i ukazaniem przenikania się nauki oraz kultury i sztuki. Nowoczesny obiekt pomieścił m.in. wystawy stałe i czasowe, laboratoria i pracownie multimedialne, Park Odkrywców a w nim m.in. zewnętrzną galerię sztuki oraz amfiteatr.

W kategorii "Turystyka aktywna" nagrodzone zostało przedsięwzięcie „Droga Królewska dla niepełnosprawnego turysty". Głównym celem projektu jest udostępnienie turystom niepełnosprawnym dziedzictwa kulturowego Miasta Kraków poprzez utworzenie atrakcyjnej trasy turystycznej dostępnej dla osób niepełnosprawnych w tym niewidomych i słabowidzących.

W kategorii "Turystyka transgraniczna i międzynarodowa" wygrał projekt „NIEZNANA EUROPA - rozwój infrastruktury turystycznej pogranicza białorusko-polskiego w obszarze Kanału Augustowskiego i Niemna.", którego celem było stworzenie warunków do rozwoju turystycznego i gospodarczego oraz wykorzystania posiadanych zasobów Obwodu Grodzieńskiego jako obszaru dotychczas „Nieznanej Europy".

W kategorii "Obszary wiejskie" najlepszy okazał się projekt "Uruchomienie ośrodka aktywnej rekreacji w Łękuku Małym". Polegał on na rewitalizacji zdegradowanego popegeerowskiego folwarku i przekształceniu go w centrum aktywnej rekreacji. W ramach projektu dokonano adaptacji budynku gospodarczego na cele wypożyczalni sprzętu sportowo-rekreacyjnego i zaplecza pola namiotowego, zbudowano pomosty i bezpieczne kąpielisko, banię ruską na pomoście, a także zakupiliśmy sprzęt do turystyki aktywnej (m.in. kajaki, rowery wodne, łódki i sprzęt wędkarski, rowery, przyczepki rowerowe i foteliki dla dzieci, narty biegowe, łyżwy, sanki). Wzdłuż linii brzegowej powstała ścieżka zdrowia oraz ścieżka edukacyjna. Powstało pole minigolfa, boisko do plażowej piłki siatkowej. Zakupiono ogromną trampolinę i stół bilardowy oraz samochodziki elektryczne dla dzieci. Pole namiotowe zyskało infrastrukturę wysokiej jakości (umywalnie, natryski, ubikacje, miejsce do mycia naczyń z gorącą wodą, miejsce do spożywania posiłków, zaplecze kuchenne, oświetlenie, parking, dostęp do Internetu).Projekt został w całości zrealizowany zgodnie z wyznaczonymi celami.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy