Strona głównaKulturaPolskie przysłowia i powiedzenia - wszechobecne koty

Polskie przysłowia i powiedzenia - wszechobecne koty

Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los - dawno już zauważył Oscar Wilde. Bez względu na to, do której grupy się zaliczamy, przed kotami nie ma ucieczki: w języku polskim jest tak dużo kocich powiedzeń, że chcąc nie chcąc wciąż wspominamy o tych zwierzakach. Koty są wszechobecne również w naszych internetowych wypowiedziach.
Polskie przysłowia i powiedzenia - wszechobecne koty Instytut Monitorowania Mediów zbadał, jak często popularne przysłowia i związki frazeologiczne związane z kotami pojawiają się w polskiej sieci. Badaniem objęto przekazy, które pojawiły się w okresie od 1 lutego 2011 do 1 lutego 2012 roku.

Doskonałym powodem do tego, by pochylić się nad bogatą w polszczyzną, jest przypadający dziś Światowy Dzień Kota - święto o ugruntowanej już pozycji. W analizowanym okresie pojawiło się prawie 1200 publikacji na temat tego wydarzenia, głównie relacji z ubiegłorocznych obchodów i artykułów z tym dniem powiązanych .

Czarny koci ogon w worku

Najpopularniejszym kocim powiedzeniem w Internecie okazało się obracać kota ogonem. Okazuje się, że ta fraza jest bardzo uniwersalna - pasuje do każdego zagadnienia czy tematu. Znaleziono ją w prawie 6,1 tys. publikacji. Drugie miejsce zajęło kupowanie kota w worku - ta stara kocia przestroga pojawiła się w 5,3 tys. artykułów. Brąz owy medal zdobył czarny kot, który pojawił się w ok. 4,9 tys. materiałów, przy czym 190 publikacjach pojawiło się przysłowiowe przebiegnięcie lub przecięcie drogi przez tego kota, głównie jako metaforyczny synonim . Jednak sporo artykułów dotyczyło wypadku samochodowego, do którego doszło z powodu prawdziwego czarnego kota, który nagle wybiegł na ulicę. Kierowca usiłował wyminąć zwierzę, ale stracił kontrolę nad kierownicą, auto zjechało na lewy pas jezdni, następnie do rowu, gdzie z dużą siłą uderzyło w betonowy płot i dachowało. Zdarzenie to miało miejsce kilka lat temu, ale wciąż powraca do tekstach dotyczących wypadków drogowych. Na medialną popularność tej historii zapewne ma wpływ fakt, iż jest to dosłowna realizacja przysłowia - nawet kolor kota się zgadza.

Nie tylko ogon

Ogon jest zdecydowanie najczęściej wspominanym fragmentem kota, jednakże nie jedynym. Bardzo popularne okazały się przysłowia związane z łapami i to nie tylko tymi, na które kot spada (260 publikacji). Powiedzenie żyć na kocią łapę pojawiło się w Internecie ponad 1,3 tys. Kocie łapki, choć same w sobie nie stanowią mądrości ludowej czy popularnego związku frazeologicznego, pojawiły się ponad 170 razy. Część publikacji dotyczyła kocich łapek jako narzędzi tortur, stosowanych niegdyś do zdzierania skóry. W 58 materiałach pojawiły się kocie języczki, które mają kilka znaczeń: internauci nazywali tak pewne czekoladki, ale też podłużne herbatniki oraz... pędzle do .

Zwierzęta duże i małe

W przysłowiach koty często występują w parze myszy lub psów. Ma to swoje odbicie w języku treści internetowych, przy czym zdecydowanie góra są myszy. Zabawa w kotka i myszkę pojawiła się w 2,2 tys. publikacji, zaś relacje z psem - w formach żyć jak pies z kotem lub jak kot i pies - wzmiankowano w zaledwie 60 tekstach. Interesujący przypadek stanowi przysłowie informujące o tym, co dzieje się, kiedy kota nie ma. W ciągu roku pojawiło się ponad 70 publikacji opisujących, co pod nieobecność kota robią myszy, co ciekawe - przysłowie to ma, przynajmniej według internautów, kilka wersji: kota nie ma, myszy harcują, lub kota nie ma, myszy tańcują, a nawet kota nie ma, myszy biegają. Przysłowie, w którym występują wszystkie wymienione zwierzęta: Cztery myszy, cztery koty, dziewiąty pies do roboty, zostało zacytowane w 15 materiałach.

Minusy kociego życia

Fraza pierwsze koty za płoty jest często używana przez polskich internautów - w ciągu roku pojawiła się w 1,7 tys. publikacji. Powiedzenie biegać jak kot z pęcherzem, opisujące pewien sposób dręczenia zwierzęcia, zostało użyte przez internautów 230 razy. Darcie kotów, choć nie od zwierząt się wywodzi, wspomniane zostało w 930 materiałach. Stara prawda: kucharz zawinił, kota ukarali, znalazła się w 6 materiałach. O popędzeniu kota wspomniano ponad 70 razy.

Kocie, czyli...?

Kocia muzyka nie kojarzy się najlepiej, ale dosyć często używamy tego zwrotu - w ciągu analizowanego roku 315 razy. Jednak znacznie popularniejsze okazały się kocie ruchy - ponad 700 publikacji. Pozytywnie nacechowane porównanie zwinny jak kot pojawiło się 55 razy, zaś mniej sympatyczne fałszywy jak kot - 49 razy. Najpopularniejszym porównaniem jest brutalne rzygać jak kot - ponad 170 materiałów. W 130 tekstach upamiętnione zostało kocie umiłowanie swobody - kot zawsze chodzi własnymi drogami, zaś o chodzeniu kocim krokiem, wspomniano w 40 tekstach.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć